Nočná dráma v Považskej Bystrici: FOTO a VIDEO Obrovský požiar zničil pýchu mesta | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Nočná dráma v Považskej Bystrici: FOTO a VIDEO Obrovský požiar zničil pýchu mesta

V Považskej Bystrici zhorela Kaplnka sv. Heleny.
V Považskej Bystrici zhorela Kaplnka sv. Heleny.
Zdroj: FB/Hasiči
21.08.2018 10:20

POVAŽSKÁ BYSTRICA - Takmer 20 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo v utorok pri požiari Kaplnky svätej Heleny na najväčšom považskobystrickom sídlisku Rozkvet. Požiar vypukol okolo jednej hodiny a rozšíril sa aj na strechu kostola. Zaujímavosťou ale je, že len pár metrov od kostola, mali o niekoľko dní otvoriť nový.


Jeden z najkrajších skvostov mesta Považská Bystrica a symbol najväčšieho sídliska pohltili v noci plamene. Kaplnka svätej Heleny je len niekoľko metrov od nového kostola, ktorý mala farnosť Rozkvet onedlho vysvätiť. Na jeho dostavbu sa zbierali ľudia z celého okolia. 

"Kaplnku sv. Heleny dnes v noci zničil požiar, príčiny sú zatiaľ nejasné. Farnosť Rozkvet mala zhruba o mesiac po dlhom čakaní vysvätiť nový kostol, veriaci z celého mesta sa zbierali na jeho dostavbu. Už teraz je jasné, že Rozkveťáci budú potrebovať našu pomoc," píše sa na facebookovej stránke Cooltajner, ktorá zároveň oragnizuje zbierku na pomoc farnosti z Rozkvetu a obnovu kaplnky. 

Požiar Kaplnky sv. Heleny
Zdroj: FB/Cooltajner

Požiar Kaplnky sv. Heleny
Zdroj: FB/Cooltajner

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová, pri udalosti zasahovali profesionáli z Považskej Bystrice, Púchova, Trenčína, Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a dobrovoľní hasiči z obcí Papradno a Považská Teplá, ktorí dostali požiar pod kontrolu okolo tretej hodiny nadránom, úplne ho uhasili o 7.00 h. Škodu odhadli na 150.000 eur. Príčiny vzniku požiaru zisťujú špecialisti. 

Požiar Kaplnky sv. Heleny
Zdroj: FB/Cooltajner

Nočná dráma v Považskej
Zdroj: TASR - Milan Podmaník

Podľa poslanca mestského zastupiteľstva za mestskú časť Rozkvet Františka Matušíka hlas hasičských sirén zobudil obyvateľov sídliska krátko po polnoci. „Mal som niekoľko telefonátov, že horí naša kaplnka, náš skvost Rozkvetu. Kaplnka začala horieť od spodnej časti veže, napriek profesionálnemu zákroku hasičov sa oheň bleskovo rozšíril na strechu z vysušeného dreveného šindľa. Počas niekoľkých minút sa zo strechy stala horiaca fakľa, ktorá osvetľovala celé sídlisko,“ priblížil Matušík. 

Nočná dráma v Považskej
Zdroj: TASR - Milan Podmaník

Ako dodal, absolutórium si zaslúžia hasiči, ktorí sa museli „prepletať“ pomedzi zaparkované automobily, aby sa dostali k požiaru a hydrantom. „Je to smutné, v nedeľu (19.8.) sme si na sídlisku pripomenuli sviatok svätej Heleny, bola tu svätá omša,“ doplnil poslanec. 

Nočná dráma v Považskej
Zdroj: TASR - Milan Podmaník

Ako povedal správca farnosti Rozkvet páter Wieslaw Krzyszycha, Kaplnka svätej Heleny je dominantou sídliska Rozkvet i celej Považskej Bystrice a tragédia, ktorá sa stala, je pre mnohých veľkým otáznikom. „Musíme čakať, ako celú stavbu posúdi statik, a podniknúť kroky, aby sme kaplnku obnovili, pretože sem patrí a bola tu skôr ako toto sídlisko. A sídlisko bez tejto kaplnky nie je sídliskom,“ uviedol páter. 

Nočná dráma v Považskej
Zdroj: TASR - Milan Podmaník

Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa je požiar katastrofou pre všetkých obyvateľov Považskej Bystrice. „Poďakovať treba požiarnikom za profesionálnu prácu. Vďaka nim došlo len k zhoreniu strechy, ale podľa informácií, ktoré máme, sa zachránil celý interiér kaplnky a sakrálne predmety. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku a jednu z najvýznamnejších pamiatok Považskej Bystrice, mesto bude určite nápomocné pri jej obnove. Zvoláme krízový štáb, ktorý sa bude snažiť vyhodnotiť škody, a pripravíme projekt, aby sme kaplnku čím skôr obnovili,“ zdôraznil primátor.

Nočná dráma v Považskej
Zdroj: TASR - Milan Podmaník

Kaplnku svätej Heleny postavili v roku 1728, tento rok si pripomenuli 290 rokov od jej vzniku. Dlhé roky slúžila iba na púte. Za komunistov bola totálne zničená. Obnovili ju v roku 1990 a odvtedy sa v nej slúžili sväté omše každý deň. V blízkosti kaplnky stavia cirkev nový chrám, kapacita kaplnky na počet veriacich desaťtisícového sídliska nestačila. Kostol by mal začať slúžiť veriacim v polovici októbra. 


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR
VIDEO: FB/Hasiči

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články