°C

Streda, 5. august 2020. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Najznámejší hovoriaci spevák začal pôsobiť sólovo: Neuveríte, čo vyštudoval

Mark Knopfler
Mark Knopfler
Zdroj: TASR/ AP Photo/dapdMario Vedder
11.08.2019 18:00

LONDÝN - Britský gitarista, spevák a skladateľ Mark Knopfler, ktorý 12. augusta oslávi 70. narodeniny, sa preslávil ako frontman kapely Dire Straits. Od roku 1996 pôsobí na sólovej dráhe. Hudobník, označovaný vzhľadom k svojmu hlasovému prejavu ako "najznámejší hovoriaci spevák" v Česku, vystúpil už šesťkrát.


Naposledy sa predstavil tento rok v júni v pražskej O2 aréne, kde zahral piesne z posledného albumu Down the Road Wherever (2018). Knopfler, ktorý je rodákom z Glasgow (1949), bol pôvodne hudobným novinárom. Vyštudoval žurnalistiku na univerzite v Leedse a až neskôr v polovici 70. rokov položil s bratom Davidom základy na mnohé neskoršie hity skupiny Dire Straits.

V lete 1977 vznikla prvá demonahrávka hitu Sultans of Swing. V 80. rokoch vydali Dire Straits svoje najoceňovanejší dosky Love Over Gold (1982) a Brothers in Arms (1985).

Hudobník vo svojej tvorbe mieša prvky rocku, country, folku i blues. Je považovaný za jedného z najzručnejších gitaristov, ktorí hrajú prstami bez trsátka. V rámci Dire Straits a svoje sólokariéry predal viac ako 120 miliónov albumov a mnohé z jeho piesní ako Money For Nothing, Sultans Of Swing, Romeo & Juliet a Walk of Life sa dnes považujú za legendárne. Produkoval tiež album pre Boba Dylana či Randyho Newmana.

Tretíkrát ženatý Knopfler je od roku 1999 držiteľom Rádu britského impéria. Cenu Ivor Novello za prínos v hudbe získal v roku 2012.


Galéria

Mark Knopfler Mark Knopfler Mark Knopfler Mark Knopfler Mark Knopfler

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články