VIDEO Svetovo uznávaný umelec má hlavu v smútku: Veď oni mu z ničoho nič zničili ateliér | Topky.sk

Nedeľa, 19. máj 2019. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

VIDEO Svetovo uznávaný umelec má hlavu v smútku: Veď oni mu z ničoho nič zničili ateliér

Čínsky umelec Aj Wej-wej prišiel o ateliér
Čínsky umelec Aj Wej-wej prišiel o ateliér
Zdroj: Instagram/Aj Wej-wej
05.08.2018 17:00

PEKING - Čínske úrady začali s demoláciou pekinského ateliéru celosvetovo uznávaného čínskeho výtvarného umelca a aktivistu Aj Wej-weja. Výtvarník o búraní, ktoré sa začalo bez predchádzajúceho upozornenia, informoval v piatok na Instagrame.


Šesťdesiatročný čínsky aktivista a disident zverejnil fotografie a videá veľkej starej továrne, ktorú búrajú stavebné stroje. "Dnes, bez akéhokoľvek upozornenia, bol násilím zničený môj ateliér Zuoyou," napísal po čínsky. V angličtine potom dodal: "Rozlúčka". Provokatívny súčasný výtvarný umelec, ktorého za kritiku vlády a prodemokratické postoje v minulosti väznili a držali v domácom väzení, taktiež uverejnil 23 fotografií umeleckých diel, ktoré v tomto ateliéri v Pekingu vytvoril.

Aj Wej-wej
Zdroj: Instagram/Aj Wej-wej

Zmienený ateliér sa podľa agentúry AP nachádza na severovýchodnom predmestí Pekingu. Umelec v ňom pôsobil od roku 2006, i keď v ostatných rokoch sa zdržiaval a tvoril prevažne v Európe. Podľa AP nie je isté, či bola demolácia namierená priamo proti Aj Wej-wejovi. Úrady čínskej metropoly totiž v rámci svojej politiky bezpečnosti výstavby v uplynulom roku zrovnali so zemou veľké časti tamojších predmestí.

Zvyčajne však majiteľov objektov určených na demoláciu upozornia niekoľko dní vopred. Ako doplnila spravodajská stanica Sky News, Aj Wej-wejovi pred siedmimi rokmi zničila vláda ateliér v Šanghaji, pretože bol podľa nej "ilegálny".

 

Continues....

Príspevok, ktorý zdieľa Ai Weiwei (@aiww),


Galéria

Čínsky umelec Aj Wej-wej Aj Wej-wej

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články