Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

To nemyslia vážne! Legendárnu Pomádu chcú zakázať: Vraj je príliš sexistická a… Vadí im aj TOTO!

Olivia Newton John a herecký kolega John Travola v kultovej Pomáde.
Olivia Newton John a herecký kolega John Travola v kultovej Pomáde.
Zdroj: Profimeda
05.01.2021 15:00

LONDÝN - Pomáda patrí k najkultovejším muzikálom všetkých čias. Keď ju však stanica BBC zaradila počas Vianoc do svojho programu, zrejme ani netušila, čo tým vyvolá. Mnoho divákov si totiž všimlo, že film nevyhovuje aktuálnym štandardom. Vraj je príliš sexistický... Dokonca vyzývajú na jeho zákaz!


Za veľkou mlákou je už akýmsi nepísaným pravidlom, že v každom filme by mal byť aspoň jeden Afroameričan, jeden Aziat a jeden gej. Aby žiadna menšina nebola diskriminovaná. V minulosti sa však nad korektnosťou filmovania nikto nezamýšľal... No to tvorcov zjavne nijako neospravedlňuje. 

Aktuálne sa totiž zvalila vlna kritiky na kultový muzikál Pomáda. Keď ho stanica BBC počas Vianoc uviedla, zrejme ani netušila, aký rozruch tým spôsobí. Viacerí diváci totiž upozornili na to, že film nevyhovuje aktuálnym hyperkorektným meradlám. Dokonca dielo nazvali oslavou znásilnenia!

To nemyslia vážne! Legendárnu
Zdroj: facebook, Paramount Pictures

Vraj sa v Pomáde prezentuje sexuálne obťažovanie ako normálna vec. Ide napríklad o pasáž, kde počas rande v autokine Danny (John Travolta) obchytkáva Sandy (Olivia Newton-John) aj napriek tomu, že jej je to očividne nepríjemné. Blondínka nakoniec musela utiecť z auta, aby unikla jeho nespratným rukám.

Pre mnohých je problematickou aj pieseň Summer Nights, v ktorej sa Danny kamarátom chváli prázdninovým románikom. Jeden z nich sa totiž opýta, či sa Sandy bránila. A to spôsobilo, že mnohí fanúšikovia si odrazu uvedomili, že ich film vlastne poburuje. „Už nikdy ten film nechcem vidieť!“ prehlásila jedna z nich. 

To nemyslia vážne! Legendárnu

Pomáda je navyše vraj sexistickou sra*kou, pretože sa snaží očierniť voľnomyšlienkársku Rizzo za to, že si užíva sex, zatiaľ čo mužské postavy sa chvália svojimi posteľovými úlovkami. Dielo sa dotklo aj dúhových aktivistov. Hrajú tam vraj len samí "heteráci". „Každý pár musí tvoriť chlapec a dievča? Páni, to je fakt vrchol homofobie,“ rozčuľujú sa diváci.

Problémy doslova hľadali všade. Do filmu sa pustila dokonca aj herečka Mara Wilsonová. „Na plese tam bol jeden nebiely pár. Jeden!“ napísala na Twitteri k dielu, ktoré roky milovali diváci po celom svete a doposiaľ si sexistické, homofóbne či iné nedostatky nikto ani len nevšimol. Teraz však kritici volajú po jeho zákaze!

To nemyslia vážne! Legendárnu

{{ poll.title }}

  • {{ question.text }} *
  • Vyhodnotenie
    Úspešnosť
    {{ succeeded.percent }}%
    Počet správnych odpovedí
    {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}


Galéria

Olivia Newton John a Olivia Newton-John John Travolta, Olivia Newton-John John Travolta, Olivia Newton-John

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články