°C

Piatok, 10. apríl 2020. Meniny má Igor, zajtra Július.

Juraj Kukura zúri: Koniec slovenského divadla... V hre sú státisíce!

Juraj Kukura sa poriadne rozzúril.
Juraj Kukura sa poriadne rozzúril.
Zdroj: TASR/Pavol Zachar/wikimedia.org
26.02.2020 11:55

BRATISLAVA – Existencia slovenského divadla je zrejme ohrozená. Svojím vyhlásením ohľadom Divadla Aréna nedávno poriadne šokoval jeho riaditeľ Juraj Kukura (72). Vo svojom prejave na rovinu povedal, že im okresali dotácie a podľa neho je dôvod úplne scestný. Oproti ostatným divadlám im znížili financie o 19 percent. Takto hrozí divadlu podľa ostrieľaného herca zánik.


Juraj Kukura má hlavu v smútku. Po tom, čo sa k nemu dostalo rozhodnutie o dotáciách divadlám, ostal poriadne zaskočený. Finančnú injekciu Divadlu Aréna totiž znížili o 19 percent, čiže o 163 000 eur, čo rozhodne nie je zanedbateľná čiastka. „My sme tu na to, aby sme ponúkali divákom také inscenácie, ktoré posúvajú spoločnosť. Divadlo Aréna tu nie je na to, aby ľudí zabávalo a oddychovali tu, ale kultúrne sa obohacovali. Máme šíriť v tomto národe kultúru,“ uviedol pred novinármi po generálke inscenácie Holokaust, ktorá mala v pondelok svoju premiéru.

Po generálke inscenácie Holokaust Juraj Kukura prekvapil všetkých svojím vyhlásením.
Juraj Kukura zúri: Koniec
Zdroj: archív Divadla Aréna

Situácia dospela do bodu, že samotný riaditeľ divadla premýšľa, či bude ešte Aréna fungovať. „Z neznámych dôvodov nám totiž ako jediným bola znížená dotácia,” povedal Juraj Kukura. Pritom spomínané divadlo funguje v Bratislave už od roku 1828. Sídli v historickej budove patriacej Bratislavskému samosprávnemu kraju. Teda práve tým, ktorí rozhodujú o prideľovaní peňazí. Tým, že sa nachádza divadlo v historickej budove a dokonca oplýva väčším javiskom ako Astorka, vyžaduje si nákladnú údržbu. Napriek tomu im schválili dotáciu vo výške 742 000, pričom iní dostali viac.

„Ostatným divadlám bolo pridané. Divadlo Aréna zostáva 742 000 eur, čo je oproti Divadlu Astorka, ktorá dostala 979 000 eur, oveľa menej. Máme o 200 000 eur menej, pritom máme prinajmenšom dvakrát také veľké javisko, ktorého údržba je nákladná. Dokonca aj Bábkové divadlo má viac financií, 861 000 eur,“ vysvetlil Kukura. Situácia je momentálne taká, že divadlo musí rušiť niektoré inscenácie.

„Neviem, čo budeme robiť ďalej. Najsmiešnejší dôvod mi bol povedaný, že vraj sa chystáme rekonštruovať. No my teraz hráme, tvoríme, platíme účty... Bol by som rád, ak by sa to vysvetlilo. Je to proti kultúre, proti umeniu, proti náučným inscenáciám. My zanikneme! Toto rozhodnutie sa nedá pochopiť a akceptovať. Dúfam, že príde k náprave!“ vyjadril svoje rozhorčenie herec. Čo bolo skutočným dôvodom zníženia dotácii, je vo hviezdach. Ostáva len dúfať, že Divadlo Aréna bude vo svojej činnosti naplno pokračovať bez prekážok.

Juraj Kukura verí, že dôjde k náprave a finančná injekcia bude vyššia.
Juraj Kukura zúri: Koniec
Zdroj: Jan Zemiar


Galéria

Juraj Kukura sa poriadne Po generálke inscenácie Holokaust Juraj Kukura verí, že Inscenácia Divadla Aréna Bella Inscenácia Divadla Aréna Írska Juraj Kukura je z Divadlo Aréna sídli v

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/md
FOTO: TASR/Pavol Zachar, wikimedia.org, archív Divadla Aréna, Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články