Spevák Ďuďo (†46) z Hexu zomrel | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Spevák Ďuďo (†46) z Hexu zomrel

Ďuďo z Hexu
Ďuďo z Hexu
Zdroj: Instagram Hex
15.08.2019 05:43

BRATISLAVA - V stredu večer sa začala šíriť smutná správa. Ďuďo alias Peter Dudák, spevák skupiny Hex, prehral svoj boj o život. Bohužiaľ, táto informácia bola pravdivá. Potvrdil to aj člen kapely Tomáš Dohňanský.


Peter Dudák si v roku 2018 vypočul krutú diagnózu - rakovina pankreasu. Napriek tomu, že ho boj s ťažkou chorobou zmenil, nevzdával sa. Naďalej pôsobil v kapele a tvorili aj nové piesne. 

Celá kapela ešte pokope na Krištáľovom krídle v januári 2019.
Spevák Ďuďo (†46) z
Zdroj: profimedia.sk

V stredu večer ale známy novinár Miro Kern zverejnil na Facebooku smutnú správu. Ďuďo svoj boj o život prehral. Rodine a známym vyjadrujeme úprimnú sústrasť. 

Spevák Ďuďo (†46) z
Zdroj: Facebook MK

Hudobné vzdelanie

Spevák, autor hudby a producent Peter Dudák mal hudobné vzdelanie. Od šiestich rokov sa učil hrať na klavír a vyštudoval Vysokú školu múzických umení. S kapelou v tomto roku oslavoval 30 rokov na hudobnej scéne. "S Ďuďom sme boli medzi siedmou a ôsmou triedou v pionierskom tábore. Vtedy strašne fičala Tublatanka a my sme si hovorili, že by sme aj my mali založiť kapelu. Tak vznikla skupina Hexenšus, a neskôr, keď sme to začali brať trochu vážnejšie, tak sme to skrátili na Hex, aby to lepšie vyniklo," spomínal začiatkom leta Tomáš "Yxo" Dohňanský.

Spevák Ďuďo (†46) z
Zdroj: Instagram Hex

"Pre mňa bol dôležitý moment v prvej triede na gymnáziu, kedy sme boli na výlete vo vtedy ešte východnom Nemecku a tam som po prvýkrát počul skupinu Cure. A doniesol som si odtiaľ nahratú kazetu. Tým sa zmenil môj hudobný vkus, ktorý som priniesol aj do našej tvorby. Rád si spomínam na revolučné mesiace, kedy sme nacvičovali náš prvý koncert v tejto zostave," povedal vtedy Peter "Ďuďo" Dudák.

Začiatky a prvý koncert

Začiatky Hexu sú totožné s nástupom demokracie na Slovensku. Práve v roku 1989 začali skúšať. Členom skupiny, vtedy ešte študentom, tak prišlo vhod, že sa v novembri 1989 veľmi nechodilo do školy. Voľný čas využili na nácviky. Prvý koncert odohrali Hex 17. februára 1990 v bratislavskej Petržalke.

Spevák Ďuďo (†46) z
Zdroj: Branislav Šimončík

Odvtedy má kapela za sebou tisícky koncertov, desiatky úspešných hitov, deväť štúdiových, dva výberové albumy a získala mnohé významné hudobné ceny. Zloženie kapely sa nezmenilo, tvorili ju Peter "Ďuďo" Dudák, spev, gitara, klávesy, Martin "Fefe" Žúži, gitara, Tomáš "Yxo" Dohňanský, basová gitara a Tibor "Tybyke" Szabados, bicie.


Galéria

Ďuďo z Hexu Celá kapela ešte pokope Peter Dudák alias Ďuďo Hex

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/hexofficial

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články