°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Súdna rada sa bude v pondelok opätovne zaoberať sudcami z Kočnerovej Threemy

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: Topky/Peter Korček
23.02.2020 17:09

BRATISLAVA – Súdna rada sa bude v pondelok 24.2. na svojom zasadnutí opätovne zaoberať sudcami z komunikácie cez aplikáciu Threema Mariana Kočnera. Diskutovať sa bude o tom, ako sa stala Zuzana Maruniaková sudkyňou a o návrhu na pozastavenie funkcie jej kolegovi z Okresného súdu Bratislava V Michalovi Sobolovskému. Súdna rada o svojom programe informuje na svojom webe.


Sobolovský vyzval koncom januára Maruniakovú, aby sa okamžite vzdala funkcie a rovnako vyzval na rezignáciu aj vedenie OS Bratislava V. Sudcovská rada tohto súdu považuje takéto konanie za snahu o odpútanie pozornosti od jeho osoby a disciplinárnych konaní, ktoré sú voči nemu vedené. Sobolovský sa spomína v Kočnerovej Threeme ako „slimák“, vzhľadom na rýchlosť jeho rozhodovania.

Sudcovská rada OS Bratislava V vo svojom stanovisku upozorňuje, že najstarší nevydaný rozsudok je ešte z roku 2016 a vo svojom liste Súdnej rade prezentuje genézu disciplinárneho stíhania Sobolovského a opakovaných upozornení na prieťahy v jeho konaniach. V rozhovore pre Denník N sa Sobolovský bránil tým, že mal zdravotné problémy a musel sa starať o maloletého syna, kým bola jeho manželka v nemocnici.

Súdna rada sa bude
Zdroj: Topky/Peter Korček

Sobolovský bol po výzve adresovanej Maruniakovej vypovedať pred osobitnou komisiou Súdnej rady. Čo členom komisie presne povedal, zatiaľ nie je známe, avšak na pondelkovom programe je aj informácia o činnosti komisie. Na Súdnej rade sa bude oboznamovať aj návrh komisie na vyčiarknutie piatich mien zo zoznamu členov výberových komisií, ktorí vyberajú nových sudcov.

Sádovský manipuláciu odmieta

Návrh bol podaný z dôvodu, že komisia našla údajné pochybenia pri výberovom konaní na miesto sudcu, v ktorom uspela aj Zuzana Maruniaková. Vtedy sa podľa komisie nepostupovalo v súlade so zákonom, keď boli niektorí sudcovia vrátane Maruniakovej pripustení k psychologickému posúdeniu predtým, ako absolvovali písomný test z trestného práva.

Súdna rada sa bude
Zdroj: Topky/Peter Korček

Predseda výberovej komisie a sudca Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský manipuláciu pri výberovom konaní odmieta a vysvetľuje pristúpenie k psychologickému posúdeniu pred písaním testu časovou dostupnosťou psychológov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Zuzana Maruniaková je sudkyňou, ktorá rozhodovala o jednej zo zmeniek TV Markíza bez toho, aby skúmala jej pravosť. V civilnom spore dala za pravdu Marianovi Kočnerovi, ktorý je za falšovanie zmeniek obžalovaný na Špecializovanom trestnom súde spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom. 


Galéria

Marian Kočner

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články