Sobota, 17. apríl 2021. Meniny má Rudolf, zajtra Valér.

Vládna kríza pred 14 rokmi: Rana pre Dzurindu uľahčila Smeru-SD a Ficovi cestu k moci

Mikuláš Dzurinda a Robert Fico
Mikuláš Dzurinda a Robert Fico
06.02.2020 09:34

BRATISLAVA - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) opustilo pred 14 rokmi vládnu koalíciu vedenú predsedom Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ - DS) Mikulášom Dzurindom. Hnutie tak urobilo po premiérovom odmietnutí zaradiť na rokovanie vlády návrh Zmluvy o výhrade vo svedomí a Dzurindovej kritike vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH).


Kresťanskí demokrati totiž svoje ďalšie zotrvanie v koalícii podmieňovali práve prijatím tejto zmluvy, ktorú verejnosť vnímala rozporuplne. Schválenie Zmluvy o výhrade vo svedomí vyplývalo zo záväzkov, ktoré Slovensko prijalo v rovnako kontroverznej medzištátnej zmluve s Vatikánom. Zmluvu dohodla ešte vláda Vladimíra Mečiara (ĽS - HZDS) a Slovensko ju prijalo počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2000. Vypracovanie Zmluvy o výhrade vo svedomí sa po voľbách v roku 2002 dostalo aj do programového vyhlásenia jeho druhej vlády.

Mikuláš Dzurinda a Vladimír
Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

Dzurinda ultimátu kresťanských demokratov odmietol vyhovieť a namietal, že predkladaný text zmluvy má veľké nedostatky. Vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan (SDKÚ - DS) sa vyjadril, že nikto nenalieha na rýchle uzatvorenie zmluvy. „Vatikán nemá záujem na prijímaní dokumentov, ktoré polarizujú spoločnosť,“ citoval Kukan postoj vatikánskeho kardinála Angela Sodana.

Robert Fico
Zdroj: SITA/Diana Černáková

Predčasné voľby

Predseda KDH Pavol Hrušovský sa vzdal 6. februára 2006 funkcie predsedu parlamentu a traja ministri za KDH následne podali demisiu. Nasledujúci deň premiér Dzurinda navrhol vypísanie predčasných parlamentných volieb. Slovenskí zákonodarcovia 9. februára schválili ústavný zákon o skrátení volebného obdobia a zastupujúci predseda Národnej rady SR Béla Bugár (SMK) vypísal predčasné parlamentné voľby na 17. júna 2006.

Júnové predčasné parlamentné voľby, v ktorých sa po prvýkrát hlasovalo len jeden deň, zabezpečili strane Smer – sociálna demokracia (Smer - SD) jej historicky prvé volebné víťazstvo. Smer - SD v nich zvíťazil s výrazným náskokom, keď získal 29,14 percenta platných hlasov. Druhá skončila SDKÚ - DS so ziskom 18,35 percenta hlasov a tretia skončila Slovenská národná strana (SNS), ktorá získala 11,73 percenta. Do parlamentu sa dostala aj Strana maďarskej koalície (SMK), Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS - HZDS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Mikuláš Dzurinda
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Fico a Kaliňák na vzostupe

Po voľbách strana Smer - SD vytvorila novú vládnu koalíciu so SNS, ktorú v tom čase viedol Ján Slota, a Mečiarovou ĽS - HZDS. Premiérom sa stal predseda Smeru - SD Robert Fico a vo vláde jeho strana obsadila väčšinu ministerských kresiel. Na kreslo ministra vnútra vtedy prvýkrát zasadol aj jeho blízky spolupracovník Robert Kaliňák (Smer - SD).

Strana Smer - SD sa spoločne so svojimi koaličnými partnermi ujala vlády v ekonomicky priaznivom období, ktoré Slovensku po rokoch priniesli reformné opatrenia predchádzajúcich dvoch vlád Mikuláša Dzurindu.

Vládna kríza pred 14
Zdroj: SITA

Odchod KDH z Dzurindovej vlády bol správny krok

Odchod kresťanských demokratov pred štrnástimi rokmi z vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ - DS) hodnotí aj dnes ich vtedajší predseda Pavol Hrušovský ako správny krok. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) opustilo vládnu koalíciu 6. februára 2006 po odmietnutí zaradiť na rokovanie vlády návrh zmluvy o výhrade vo svedomí medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou.

Pavol Hrušovský

Pavol Hrušovský hovorí, že vtedy sa prejavila principiálnosť postoja KDH pri presadzovaní spomínanej zmluvy. „Programové vyhlásenie vlády obsahovalo záväzok predložiť zmluvu na rokovanie vlády a parlamentu. Keďže sa tak nestalo, KDH nemalo inú možnosť,“ povedal pre agentúru SITA Hrušovský. Bývalý poslanec parlamentu z radov kresťanských demokratov Július Brocka hovorí, že odchod KDH z vládnej koalície nepovažoval za chybu ani v minulosti, ani dnes. „Principiálny postoj KDH bol ojedinelý. V KDH však malo dodržiavanie princípov vyššiu váhu ako krátkodobý profit. Takto sa to robí v koalícii, keď sa niektoré veci nedejú tak, ako boli dohodnuté na začiatku koalície,“ poznamenal Brocka.


Galéria

Mikuláš Dzurinda a Robert Mikuláš Dzurinda a Vladimír Robert Fico Mikuláš Dzurinda Pavol Hrušovský

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články