Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Strany Most-Híd a SaS majú problém, tvrdí sociológ: Uvidíme, čo sa bude diať

Béla Bugár a Richard Sulík
Béla Bugár a Richard Sulík
Zdroj: topky/Vlado Anjel, TASR/Ladislav Novák
21.09.2019 10:47

BRATISLAVA - Ak nedôjde k rozumnej kooperácii medzi maďarskými stranami, môžu prehrať všetci. Uviedol to sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus na základe výsledkov prieskumu voličských preferencií z tohto týždňa. Koaličná strana Most-Híd v ňom dosiahla jeden z najhorších výsledkov v ostatnom období. Focus jej nameral len 4,1 percenta.


Menej ako jedno percento namerali strane Zsolta Simona Maďarské fórum aj Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancii. V prieskume niektorí respondenti spontánne menovali aj novú platformu Spolupatričnosť. Každá z týchto strán dosahuje síce iba niekoľko desatín percenta hlasov, ale Slosiarik upozorňuje, že keď sa ich preferencie sčítajú, spolu hranicu jedného percenta prekročia a nie sú to celkom zanedbateľné hlasy.

Rozdrobenosť maďarskej politickej scény

Možno práve tie budú Mostu chýbať, aby v ďalších voľbách prekročil prah parlamentu. „Do istej miery to ukazuje rozdrobenosť maďarskej politickej scény na Slovensku, čo reflektujú aj voliči, sú rozutekaní medzi viaceré strany. Uvidíme, aký volebný výsledok sa maďarským stranám na Slovensku podarí. Zatiaľ sa zdá, že ak tam nedôjde k nejakej rozumnej kooperácii, tak môžu prehrať všetci,“ povedal sociológ.

Béla Bugár
Strany Most-Híd a SaS
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Pokles zaznamenala aj Sloboda a Solidarita. Kým ešte v druhom augustovom prieskume jej namerali 7,9 percenta, v septembri už iba 6,4 percenta. Rozpory v strane, ktoré vyústili do ignorácie mimoriadneho kongresu časťou členov a vzniku názorovej platformy Demokratické jadro SaS však podľa Slosiarika ešte prieskum nemohol zachytiť.

Vnútorné rozpory nepomôžu

„Uvidíme, čo sa bude diať, ale z hľadiska súčasných preferencií to nie je nič pozitívne. Vnútorné rozpory určite nebudú stranu preferenčne posilňovať. Naozaj sa dnes potrebujú orientovať na voliča, predstaviť program strany a nie riešiť vnútorné nezhody. Už len z toho dôvodu, že na to práve čakajú konkurenti zo stredopravej politickej scény, myslím Progresívne Slovensko/Spolu aj Za ľudí, ako nové strany, ktoré majú záujem presne o voliča SaS-ky,“ zhodnotil Slosiarik.

Richard Sulík
Strany Most-Híd a SaS
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Stabilizované sú podľa prieskumov Focusu preferencie terajších koaličných strán SNS a Smeru-SD. Podľa posledného prieskumu mal Smer-SD 21,7 percenta a SNS 6,8 percenta.


Galéria

Béla Bugár a Richard Béla Bugár Richard Sulík

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články