°C

Sobota, 8. august 2020. Meniny má Oskár, zajtra Ľubomíra.

Vyšetrovanie pádu lietadla v Etiópii: Čierne skrinky chcú poslať do zahraničia

Miesto pádu lietadla
Miesto pádu lietadla
Zdroj: SITA/AP/Mulugeta Ayene
13.03.2019 12:15

ADDIS ABEBA - Hovorca leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines v stredu uviedol, že obe tzv. čierne skrinky z havarovaného boeingu pošlú na analýzu do zahraničia, ale konkrétnu krajinu zatiaľ nevybrali.


Asrat Begashaw v exkluzívnom rozhovore pre agentúru AP povedal, že aerolínie si vyberajú zo "širokej škály možností", kam letové údaje a hlasové záznamy posledných momentov havarovaného stroja poslať. "Čo môžeme k tomu povedať, je to, že my nie sme schopní ich (skrinky) tu v Etiópii preskúmať," vysvetlil. 

Pri páde Boeingu 737 MAX 8, ku ktorému došlo v nedeľu ráno šesť minút po štarte z etiópskej metropoly Addis Abeba, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov. Zatiaľ nie je známe, čo spôsobilo pád nového lietadla za jasného počasia južne od Addis Abeby. Niektorí experti na letectvo varovali, že vyšetrovanie môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Etiópske aerolínie, ktorej havarovaný stroj patril, preventívne pozastavili lety všetkých svojich lietadiel typu Boeing 737 MAX 8. Lietanie s týmto typom lietadiel zakázali už v Európskej únii, Austrálii a na Novom Zélande, v Číne, Indii, Egypte, Kosove, Libanone, Hongkongu a v ďalších krajinách sveta. Aerolínie v USA lietadlám Boeing 737 MAX naďalej dôverujú. 

Škandinávska letecká spoločnosť Norwegian Air Shuttle, ktorá tiež pozastavila lety svojich strojov typu Boeing 737 MAX 8, v stredu oznámila, že od spoločnosti Boeing bude požadovať finančné odškodnenie. Asrat dodal, že pozostatky obetí, ktoré doteraz našli na mieste nešťastia, sú uschované v mrazničkách, avšak forenzní vyšetrovatelia ešte nezačali so vzorkami ich DNA pracovať. 

Norwegian Air Shuttles bude žiadať odškodné od Boeingu

Nórsky nízkonákladový letecký prepravca Norwegian Air Shuttle bude žiadať odškodné od amerického výrobcu lietadiel Boeing po tom, ako spoločnosť zastavila používanie svojich strojov 737 MAX 8. Hovorkyňa leteckej firmy Tonje Naess pre agentúru Associated Press v stredu povedala, že spoločnosť Norwegian Air Shuttles "by nemala znášať akékoľvek finančné bremeno pre úplne nové lietadlá, ktoré sa nebudú používať".

Nórsky letecký dopravca v utorok prestal používať svojich 18 lietadiel Boeing 737 Max 8 na základe odporúčania európskeho leteckého úradu po nedeľňajšej nehode lietadla Ethiopian Airlines, pri ktorej zahynulo 157 ľudí. Akcie amerického výrobcu lietadiel Boeing boli počas utorkového obchodovania na burze už druhý deň v rade pod tlakom a stiahli nadol akciový index Dow Jones. Index v utorok klesol o 0,4 % a uzavrel na úrovni na 25 554,66 bodu.

Čierne skrinky smerujú do Európy

Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines sa rozhodla, že tzv. čierne skrinky z havarovaného boeingu pošlú na analýzu do Európy. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu aerolínií Asrata Begashawa, ktorý však krajinu nešpecifikoval.

Asrat vysvetlil, že krajinu, kam čierne skrinky pošlú, ešte zatiaľ presne neurčili. Aerolínie už skôr v stredu oznámili, že Etiópia nemá na analýzu dát z čiernych skriniek potrebné vybavenie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články