°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

Počet kandidátov na Ústavný súd sa zvyšuje: Pribudli dve mená, o post sa uchádza 11 sudcov

NR SR
NR SR
Zdroj: SITA/Jana Birošová
23.08.2019 11:20

BRATISLAVA - Zoznam uchádzačov o post sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR sa rozšíril o dve mená. Sú nimi Boris Gerbery, ktorý už v minulosti kandidoval, a Peter Kohút. Oboch navrhla Slovenská komora exekútorov. Informoval o tom predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Róbert Madej (Smer-SD).


O ÚS tak zatiaľ prejavilo záujem jedenásť uchádzačov. Ďalšími kandidátmi sú Slavomír Trnkócy, Michal Ďuriš, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Peter Straka, Ladislav Duditš, Zuzana Pitoňáková, Michal Matulník a Robert Šorl. Návrhy na kandidátov sa môžu doručovať do pondelka 26. augusta do 12.00 h. Poslanci parlamentu majú kandidátov na ústavných sudcov voliť na nasledujúcej schôdzi, ktorá sa začne 10. septembra. Pôjde už o piatu voľbu.

V koalícii stále nie je zhoda na spôsobe hlasovania. Smer-SD trvá na tajnej voľbe, SNS a Most-Híd chcú presadzovať verejnú voľbu. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v rozhovore povedal, že neustúpi z požiadavky voliť kandidátov na ústavných sudcov v pléne verejne. Na Ústavnom súde (ÚS) SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Zákonodarcom sa v doterajších voľbách nepodarilo zvoliť plný počet chýbajúcich kandidátov. Parlament doteraz zvolil spolu 14 kandidátov. Do plného počtu teda chýbajú ešte štyria. Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články