°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Komunálne voľby sa blížia: Kandidáti v Bratislave, vo Vrakuni kandiduje na poslanca dôchodca (90)

Martin Kuruc
Martin Kuruc
Zdroj: TASR - Pavol Zachar
26.09.2018 09:23

BRATISLAVA – V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa zabojujú o post starostu v novembrových komunálnych voľbách dvaja kandidáti. Je medzi nimi súčasný starosta Martin Kuruc, ktorý sa uchádza o voličské hlasy ako nezávislý. Jeho protikandidátom je sociálny pracovník Marián Nagy, ktorý kandiduje s podporou Národnej koalície. O miesto v 15-člennom miestnom zastupiteľstve sa uchádza 57 kandidátov. Patrí medzi nich aj 90-ročný dôchodca Jozef Vaškeba.


Vo Vrakuni kandiduje podľa oficiálneho zoznamu zaregistrovaných kandidátov na miestneho poslanca 39 mužov a 18 žien. Väčšina uchádzačov (53) s podporou strán a hnutí. Len štyria kandidáti sa budú uchádzať o hlasy voličov ako nezávislí. Medzi kandidátmi na miestnych poslancov sú aj dôchodcovia. Najstarším je spomínaný 90-ročný Vaškeba. V tejto skupine je aj 73-ročný Peter Ďubek či 71-ročný Dušan Nemec. Najmladším kandidátom na miestneho poslanca je 19-ročný študent Lukáš Královič.

Kandidáti na primátorov, starostov a komunálnych poslancov či strany, ktoré ich navrhujú, mali 11. septembra posledný deň na podanie kandidačnej listiny pre novembrové komunálne voľby. Hlasovanie bude v sobotu 10. novembra. Kampaň už beží a skončí sa 48 hodín predo dňom hlasovania.

V Novom Meste sú oficiálne 3 kandidáti na starostu, 62 na poslancov

Súčasný starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý), ktorý sa opätovne uchádza o tento mandát, má v boji o kreslo šéfa samosprávy dvoch vyzývateľov. Sú nimi občiansky aktivista a spoluzakladateľ Zelenej hliadky Matúš Čupka, ktorý kandiduje taktiež ako nezávislý a obchodný riaditeľ Miroslav Kolesár, ktorý sa o priazeň voličov uchádza s podporou Strany moderného Slovenska (SMS). Zoznam oficiálne zaregistrovaných kandidátov v novembrových komunálnych voľbách zverejnila samospráva na svojej webovej stránke.

Do miestneho zastupiteľstva kandiduje oficiálne 62 kandidátov, ktorí zabojujú o miesta v 25-člennom poslaneckom zbore. Počet politických nominantov a nezávislých kandidátov je takmer vyrovnaný. Z celkového počtu zaregistrovaných 62 kandidátov je 32 nominantov politickej strany, resp. koalície. Najviac z nich – 15 - má koalícia SaS, OĽaNO, Sme rodina, KDH, OKS, Nova a Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska. Ďalších piatich kandidátov posiela do boja SNS a za troma kandidátmi stojí Strana zelených Slovenska (SZS). Dvaja kandidáti sú súčasťou tímu okolo kandidáta na primátora Matúša Valla, ktorý podporuje hnutie Progresívne Slovensko a strana SPOLU - občianska demokracia, rovnaký počet nominovala aj ĽSNS. Po jednom kandidátovi má Most-Híd, KSS, SMS, Doma dobre a Starostovia a nezávislí kandidáti. Zvyšní 30 kandidáti sa o priazeň voličov uchádzajú ako nezávislí.

Výrazný nepomer je v počte mužských a ženských kandidátov. Kým o mandát na miestneho poslanca sa uchádza 49 mužov, žien je 13, čo je takmer štvrtina kandidátov. Najstarší kandidát má 74 rokov, najmladší má 27 rokov.

Zo súčasného poslaneckého zboru znovu kandiduje 19 poslancov, vrátane Edity Pfundtner, ktorá je zároveň štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti, či občianskeho aktivistu Zachráňme mestské vinohrady Libora Gašpierika. Spomedzi nových tvárí sa o post miestneho poslanca uchádza riaditeľ Agentúry správy majetku Bratislava Ministerstva obrany (ASM MO) SR Ivan Ištvánffy, alebo aktivista za reguláciu developerov a ochranu lesov Jakub Mrva. V Novom Meste budú voliť 25 poslancov v štyroch volebných obvodoch. Komunálne voľby sa uskutočnia v sobotu 10. novembra 2018. Kampaň už beží a skončí sa 48 hodín predo dňom hlasovania.

V Ružinove sú oficiálne 7 kandidáti na starostu, 107 na poslancov

Oficiálnymi kandidátmi na post starostu bratislavského Ružinova sú siedmi uchádzači – súčasný starosta Dušan Pekár, ktorý kandiduje za KDH, ružinovský miestny poslanec a riaditeľ Televízie Ružinov (TVR) Igor Adamec, ktorého podporuje Slovenská konzervatívna strana, taktiež advokát, mestský i krajský poslanec Ján Buocik, za ktorým stojí koalícia SaS, OĽaNO, Sme rodina, OKS a NOVA.

Kandiduje aj miestny a mestský poslanec Slavomír Drozd s podporou koalície Smer-SD, SNS a Strana zelených Slovenska, asistentka poslanca Národnej rady SR Kristína Laššáková z ĽSNS a manažérka a vysokoškolská pedagogička Jana Poláčiková z tímu okolo kandidáta na primátora Matúša Valla, ktorý podporuje hnutie Progresívne Slovensko a strana SPOLU - občianska demokracia. Jediným nezávislým kandidátom je ekonóm, mestský a krajský poslanec Martin Chren. O oficiálne zaregistrovaných kandidátoch informovala mestská časť.

Do miestneho zastupiteľstva kandiduje oficiálne 107 kandidátov, ktorí zabojujú o miesta v 25-člennom poslaneckom zbore. Počet politických nominantov a nezávislých kandidátov je vo výraznom nepomere. Z celkového počtu zaregistrovaných 107 kandidátov je 85 nominantov politickej strany, resp. koalície. Najviac z nich – 24 má koalícia SaS, OĽaNO, Sme rodina, OKS, NOVA a Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska. Zhodne po 17 kandidátov postavilo KDH a trojkoalícia Smer-SD, SNS a Strana zelených Slovenska. Dvanásť kandidátov je členom tímu okolo kandidáta na primátora Matúša Valla, ktorý podporuje hnutie Progresívne Slovensko a strana SPOLU - občianska demokracia.

Zhodne po troch kandidátoch posiela do boja ĽSNS a Slovenská konzervatívna strana. Po dvoch kandidátoch nominoval Most-Híd, ako aj Národná koalícia. Po jednom kandidátovi má strana Starostovia a nezávislí kandidáti, Strana moderného Slovenska (SMS), Národ a Spravodlivosť – naša strana, Doma dobre a Šanca. Zvyšných 22 kandidátov sa o priazeň voličov uchádza ako nezávislí, tí tak tvoria takmer pätinu.

Výrazný nepomer je v počte mužských a ženských kandidátov. Kým o mandát na miestneho poslanca sa uchádza 80 mužov, žien je 27, čo je niečo vyše jednej štvrtiny. Najstarší kandidát má 71 rokov, najmladší sú dvaja 23-roční kandidáti.

Zo súčasného poslaneckého zboru znovu kandiduje 18 poslancov, vrátane generálneho riaditeľa Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave Tomáša Alschera. Spomedzi nových tvárí sa o post miestneho poslanca uchádza IT analytik a poradca podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej Kamil Bodnár, generálna riaditeľka služobného úradu Ministerstva spravodlivosti SR Sylvia Beňová, štátna radkyňa Natália Nadzamová, správca Matice slovenskej Maroš Smolec, občianska aktivistka Monika Kozelová, ochranár a fotograf prírody Filip Mrocek, aktivista a výkonný riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku Maroš Mačuha, kontrolór Karlovej Vsi a niekdajší riaditeľ Marianumu - Pohrebníctva mesta Bratislavy Miloslav Hrádek, docent na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) STU v Bratislave Štefan Šutý, koordinátor ochrany detí pred násilím Erik Vároši či hasič a koordinátor záchranných zložiek Nikolaj Gečevský.

V Ružinove budú voliť 25 poslancov v deviatich volebných obvodoch. Komunálne voľby sa uskutočnia v sobotu 10. novembra 2018. Kampaň už beží a skončí sa 48 hodín predo dňom hlasovania.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články