Sobota, 10. jún 2023. Meniny má Margaréta, Gréta, zajtra Jesika.

Česká herečka podviedla manžela: Takto sa jej to vrátilo!

Jiřina ŠvorcováGaléria fotiek (4)
Jiřina Švorcová
Zdroj: ČT

PRAHA - Herečka Jiřina Švorcová mala počas manželstva aféru s kolegom. No rozviedla sa až kvôli tomu ďalšiemu. Nebolo to však šťastné rozhodnutie. Podvádzanie manžela sa jej vrátilo a ona sa ocitla v úlohe ženy, ktorá žije s neverníkom.


Jiřina Švorcová sa narodila 25. mája 1928 v českých Kociánoviciach (dnes časť mesta Hradec Králové). Absolvovala Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe.

Jiřina Švorcová

Hereckú kariéru odštartovala na začiatku 50. rokov 20. storočia v pražskom Divadle na Vinohradech. Vo filme debutovala v roku 1959 v snímke Král Šumavy.

Jiří Vala a Jiřina
Galéria fotiek (4)
Jiří Vala a Jiřina Švorcová
Zdroj: Národní filmový archiv

Najznámejšou úlohou Jiřiny Švorcovej bola postava predavačky v československom televíznom seriáli Žena za pultem (1977). Normalizačné dielo z čias reálneho socializmu referuje o živote a starostiach obyčajnej predavačky Anny Holubovej a jej kolegýň z predajne potravín. Seriál bol divácky veľmi obľúbený, ako všetky filmy z dielne Jaroslava Dietla, napriek tomu, že propagoval vtedajšie spoločenské zriadenie.

"V televízii som nakrútila mnoho krásnych rolí, ale až po Žene za pultem sa dostavila obrovská popularita. Rada na ňu spomínam, ale nikdy som nehrala len kvôli popularite," pripomenula v jednom z rozhovorov Švorcová.

Slávne Čapkovo dielo Matka upravil režisér Evžen Sokolovský do televíznej podoby v roku 1979. Hlavnú postavu matky Dolores vtedy stvárnila Jiřina Švorcová. Svojím hereckým výkonom sa podľa kritiky vyrovnala takým legendám, ako boli Olga Scheinpflugová či Leopolda Dostálová, ktoré sa zhostili roly v minulosti. 

Jiřina Švorcová a Petr
Galéria fotiek (4)
Jiřina Švorcová a Petr Haničinec
Zdroj: ČT

Diváci si herečku pamätajú i z českého seriálu Okres na severu (1981). Švorcová zvládla aj komediálny žáner a objavila sa na divadelných doskách v hre Tvrdohlavá žena (1980) v réžii Františka Filipa.

Česká verejnosť si však Jiřinu Švorcovú vybavuje skôr ako zapálenú recitátorku revolučných básní, s ktorými po páde režimu pravidelne vystupovala na prvomájových oslavách organizovaných Komunistickou stranou Čiech a Moravy (KSČM). Švorcová bola presvedčenou komunistkou. V roku 1976 bola zvolená do Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ). O rok neskôr sa angažovala v príprave tzv. Anticharty. Päť rokov pred pádom komunistického režimu získala titul národnej umelkyne. Od obdobia pádu politického režimu v roku 1989 neúčinkovala v žiadnom filme ani v seriáli. 

Švorcovej prvým manželom bol dirigent Jindřich Rohan, počas manželstva mala ale aféru s kolegom Zdeňkom Řehořom. Nakoniec sa s ním rozišla a zostala pri manželovi. Rozviedla sa až kvôli ďalšiemu kolegovi, a to Jiřímu Valovi. Ten ju ale podvádzal s kamarátkou z divadla Jiřinou Jiráskovou. 

Druhý raz sa vydala za akademického maliara Vladimíra Šoltu, po 11 rokoch však ovdovela. 

Bývalá herečka v pokročilom veku ťažko ochorela a jej zdravotný stav si vyžadoval hospitalizáciu v pražskej liečebni pre dlhodobo chorých. Jiřina Švorcová zomrela 8. augusta 2011 v Prahe vo veku 83 rokov.

Jiřina Švorcová
Galéria fotiek (4)
Jiřina Švorcová
Zdroj: Tv Barrandov

Česká herečka podviedla manžela: Takto sa jej to vrátilo!

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články