Boris Johnson vyzýva na podporu dohody o brexite: Chce posunúť krajinu vpred | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Boris Johnson vyzýva na podporu dohody o brexite: Chce posunúť krajinu vpred

Zdroj: SITA/AP/Julien Warnan
19.10.2019 13:00

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson vyzval zákonodarcov, aby v rozhodujúcom sobotňajšom hlasovaní podporili nový návrh dohody o brexite, na ktorom sa dohodol vo štvrtok s Európskou úniou.


"Dnes máme my, členovia parlamentu, šancu oslobodiť vás od nekončiacej brexitovej ságy a posunúť túto krajinu vpred," napísal Johnson v liste zverejnenom v sobotu v denníku The Sun. Z listu citovali i svetové tlačové agentúry.

"Dnes môže byť tým dňom, keď uskutočníme brexit," uviedol. "O menej než dva týždne, 31. októbra, by sme boli von z EÚ. Náročná, rozporuplná a - áno - bolestivá kapitola v našich dejinách by sa tak ukončila," dodal. Keďže Johnsonovi konzervatívci nemajú v parlamente väčšinu, v 650-člennej Dolnej snemovni bude premiér potrebovať aj podporu niektorých opozičných a nezávislých poslancov.

Ako poznamenala DPA, mnohí poslanci Labouristickej strany, členovia strany Liberálni demokrati, ako aj Škótskej národnej strany stále dúfajú v lepšiu dohodu a požadujú druhé referendum o brexite či dokonca jeho zrušenie. Steve Baker, predseda euroskeptického zoskupenia konzervatívcov známeho ako Európska výskumná skupina (ERG), pre BBC uviedol, že členom ERG odporučil, aby za dohodu zahlasovali.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články