Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Úspech Johnsonovej brexitovej dohody je nepravdepodobný: Hrozí ďalší odklad

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys
19.10.2019 09:00

LONDÝN - Návrh dohody britského premiéra Borisa Johnsona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie má len veľmi malú šancu uspieť v sobotňajšom hlasovaní britského parlamentu. Uviedol to zástupca riaditeľa britského think-tanku "The UK in a Changing Europe" a profesor politológie Simon Usherwood.


Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov. "Johnson by preto musel nájsť dostatočný počet hlasov od rebelov z opozičnej Labouristickej strany," povedal Usherwood. Verejne by sa tak vyhranili voči svojmu vodcovi Jeremymu Corbynovi, podľa ktorého je tento návrh ešte horší ako dohoda bývalej premiérky Theresy Mayovej - a najlepším riešením je vyhlásenie druhého referenda.

Podľa Usherwooda je však takáto možnosť skôr nepravdepodobná: "Podpora dohody, ktorá by Johnsonovi silno nahrala v kampani, je (pre opozíciu) nešťastným rozhodnutím vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť parlamentných volieb." Johnsonov návrh dohody o brexite sa zásadne líši od vyrokovanej dohody Theresy Mayovej najmä v otázke tzv. írskej poistky, ktorá má zamedziť obnoveniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Tú premiér zrušil a nahradil návrhom colnej hranice v Írskom mori. Toto more oddeľuje ostrovy Írsko a Veľká Británia.

"To, samozrejme, predstavuje problém pre firmy zo Severného Írska, najmä tie, ktoré dovážajú tovar a poľnohospodárske produkty do Anglicka, Škótska a Walesu," povedal profesor ekonómie a politológie na londýnskej univerzite King's College Jonathan Portes. Podľa neho práve preto severoírski unionisti odmietajú návrh podporiť.

Naskytuje sa však aj možnosť, že parlament v sobotu hlasovať vôbec nebude. Po piatkovom úspešnom prijatí tzv. Letwinovho dodatku podľa profesora Usherwooda naberá táto situácia na pravdepodobnosti. Znamenalo by to, že Británia by musela požiadať EÚ o odklad brexitu do 31. januára 2020. Rovnaký scenár by nastal, ak by poslanci návrh dohody odmietli.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články