Priznanie expremiéra Camerona: Pred referendom o nezávislosti Škótska žiadal o pomoc kráľovnú | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Priznanie expremiéra Camerona: Pred referendom o nezávislosti Škótska žiadal o pomoc kráľovnú

David Cameron
David Cameron
Zdroj: SITA
19.09.2019 14:35

LONDÝN - Bývalý britský premiér David Cameron priznal, že požiadal kráľovnú Alžbetu II. o pomoc v súvislosti s možnosťou, že by Škótsko mohlo v referende v roku 2014 hlasovať za nezávislosť. Pre britskú BBC uviedol, že pre "narastajúcu paniku", že by mohol prehrať, požiadal krátko pred hlasovaním o pomoc kráľovských úradníkov.


To, o čom sa hovorilo, podľa neho nebolo "nič, čo by bolo akýmkoľvek spôsobom nevhodné". Kráľovná, ktorá musí byť politicky prísne neutrálna, však neskôr vyzvala ľudí, aby "veľmi starostlivo premýšľali o budúcnosti".

Poznámky, ktoré vyslovila pred svojimi priaznivcami pred kostolom na panstve Balmoral, boli jednými z hlavných bodov kampane pred referendom. Slová kráľovnej boli "veľmi striedme, ale mierne to pomohlo k odlišnému vnímaniu vecí", povedal Cameron v rámci dvojdielneho dokumentu BBC, v ktorom sa zamýšľa nad svojím vzostupom k moci a šiestimi rokmi v úrade premiéra na Downing Street.

Škótsko napokon nezávislosť odmietlo pomerom hlasov 55,3 percenta proti a 44,7 percenta za. Cameron bol z tohto výsledku podľa vlastných slov "blažene šťastný".

Prvý minister Škótska Alex Salmond, ktorý po výsledku referenda rezignoval na svoju funkciu, vo svojom vyhlásení povedal, že Cameronove kroky nielenže boli nevhodné, ale ukázali aj to, akí boli zástancovia odmietnutia škótskej nezávislosti počas poslednej fázy kampane zúfalí.

Cameronove výroky o kráľovnej vyvolali v paláci nevôľu

Priznanie bývalého britského premiéra Davida Camerona, že pred referendom o nezávislosti Škótska od Spojeného kráľovstva v roku 2014 požiadal kráľovnú Alžbetu II. o intervenciu, vyvolalo vo štvrtok v Buckinghamskom paláci nevôľu. Britskej stanici BBC to povedal nemenovaný zdroj. Úlohou hlavy štátu v Spojenom kráľovstve je totiž zostať neutrálnou a nezasahovať do politického vývoja.

Expremiér Cameron, ktorý stál na čele úspešnej kampane za zotrvanie Škótska v kráľovstve, skôr vo štvrtok v dokumentárnom filme BBC priznal, že žiadal kráľovnú o pomoc - povedal jej, či by nemohla aspoň "zdvihnutím obočia" naznačiť, že s nezávislosťou Škótska nesúhlasí. Existovala totiž možnosť, že Škótsko bude v referende hlasovať za odtrhnutie.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články