Škótsko sa v dôsledku brexitu zrejme odtrhne od Británie: Tvrdí jeho premiérka | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Škótsko sa v dôsledku brexitu zrejme odtrhne od Británie: Tvrdí jeho premiérka

Nicola Sturgeonová
Nicola Sturgeonová
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein, File
18.09.2019 18:20

BERLÍN - Škótsko sa v dôsledku brexitu zrejme osamostatní a odtrhne od Británie. Vyhlásila to v stredu na tlačovej konferencii na štátnej návšteve Berlína škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Informovala o tom agentúra DPA.


"Predpovedala by som, že Škótsko sa v nasledujúcich rokoch stane samostatným (štátom) a nezávislým členom EÚ," uviedla Sturgeonová, ktorá je šéfkou Škótskej národnej strany (SNP), zasadzujúcej sa za nezávislosť. Sturgeonová sa zároveň vyslovila za vypísanie nového referenda o nezávislosti už na budúci rok. Na základe neho by Škótsko mohlo aj naďalej byť členom EÚ i po tom, ako z nej Británia vystúpi.

Prvé referendum o nezávislosti Škótska sa konalo v roku 2014. Škóti vtedy tesne odhlasovali, že krajina aj naďalej zostane súčasťou Spojeného kráľovstva. Ako pripomenula DPA, v referende o brexite v júni 2016 hlasovala väčšina Škótov proti vystúpeniu z Európskej únie, zatiaľ čo za odchod z EÚ sa vyslovilo takmer 52 percent všetkých britských voličov.

Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ je naplánovaný na 31. októbra. Britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že Británia musí Úniu opustiť v uvedenom termíne či už s dohodou, alebo bez nej. Poslanci Európskeho parlamentu sa v stredu zaviazali odmietnuť akúkoľvek dohodu o brexite, ktorá nebude obsahovať tzv. írsku poistku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články