Škótsky súd označil odstavenie parlamentu za nezákonné, ale zvrátenie nenariadil | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Škótsky súd označil odstavenie parlamentu za nezákonné, ale zvrátenie nenariadil

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/Toby Melville/Pool via AP
11.09.2019 13:30

EDINBURGH - Najvyšší civilný súd Škótska v stredu uznal, že rozhodnutie britského premiéra Borisa Johnsona pozastaviť činnosť britského parlamentu krátko pred vystúpením krajiny z Európskej únie je nezákonné. Nenariadil však zvrátenie tohto kroku, informovala tlačová agentúra AP.


Senát súdu so sídlom v Edinburghu dospel k záveru, že konečné rozhodnutie v danej veci musí prijať britský Najvyšší súd. Zrušil pritom iný rozsudok škótskeho súdu z minulej stredy, ktorý označil predĺženie prestávky v činnosti britského parlamentu pred začiatkom novej schôdze za opatrenie v súlade so zákonmi.

Škótski sudcovia teraz uznali, že pozastavenie činnosti parlamentu bolo v tomto prípade motivované snahou "mariť" prácu zákonodarcov. Príslušné rozhodnutie podľa nich "nemá žiadny účinok" vzhľadom na jeho "nezákonnosť". Britská vláda už avizovala, že sa proti tomuto verdiktu odvolá, informovala agentúra AFP.

Najnovší rozsudok, vynesený na základe podaného odvolania, bezprostredne neovplyvní spomínanú prestávku, ktorá sa začala v utorok ráno, potvrdila spravodajská stanica BBC. Britský Najvyšší súd má v tejto veci pojednávať budúci utorok.

Boris Johnson
Zdroj: SITA/Toby Melville/Pool via AP

Podnet podala skupina poslancov z rôznych politických strán v záujme širšej parlamentnej rozpravy, od ktorej si sľubujú odvrátenie neriadeného ukončenia členstva Británie v EÚ. V súvislosti so spornou prestávkou v činnosti britského parlamentu prebiehali ešte dve ďalšie súdne konania - v Severnom Írsku a priamo v Londýne.


Galéria

Boris Johnson Boris Johnson

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články