Európska únia s požiadavkou na Mayovú: Treba objasniť predstavy Británie o odklade brexitu | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Európska únia s požiadavkou na Mayovú: Treba objasniť predstavy Británie o odklade brexitu

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth
18.03.2019 13:27

LONDÝN - Ministri zahraničia krajín Európskej únie (EÚ) žiadajú britskú premiérku Theresu Mayovú, aby objasnila postoj svojej krajiny k odchodu z bloku v súvislosti so žiadosťou Britov o odloženie brexitu. Spravili tak krátko pred tohtotýždňovým summitom európskych lídrov, ktorý by sa mal venovať práve brexitu.


"Musíme vedieť, čo vlastne Briti chcú: Ako dlho, aký by mal byť dôvod, ako by to malo vyzerať a tiež, čo je vlastne cieľom odkladu?," vyjadril sa nemecký šéf diplomacie Heiko Maas. Jeho belgický rezortný kolega Didier Reynders poznamenal, že v jeho krajine nie sú proti odkladu, no zaujímalo by ho, čo by sa ním malo dosiahnuť.

Mayová sa zatiaľ pokúša na poslednú chvíľu získať podporu pre svoju dohodu s EÚ u severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Práve jej desať poslancov by totiž mohlo premiérke pomôcť zvrátiť dve prehry v parlamente, pretože ich podpora by mohla ovplyvniť aj stúpencov tvrdej línie v radoch Mayovej Konzervatívnej strany.

Oponenti dohody sa sústredia najmä na takzvanú írsku poistku, ktorá má zabezpečiť, že medzi Írskom a Severným Írskom nevznikne "tvrdá hranica".Bývalý minister zahraničia Boris Johnson však prostredníctvom stĺpčeka v Daily Telegraph odmietol Mayovej dohodu s tým, že v súvislosti s poistkou je potrebných viacero zmien, pretože podľa neho vystavuje Britániu "nekonečným možnostiam vydierania" zo strany Bruselu.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články