PRÁVE TERAZ Druhé referendum nebude: Poslanci schválili návrh na odklad brexitu | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

PRÁVE TERAZ Druhé referendum nebude: Poslanci schválili návrh na odklad brexitu

Prejav Theresy Mayovej pred zákonodarcami Dolnej snemovne britského parlamentu
Prejav Theresy Mayovej pred zákonodarcami Dolnej snemovne britského parlamentu
Zdroj: SITA/Mark Duffy/UK Parliament via AP
14.03.2019 18:28

LONDÝN - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu neschválili vo štvrtok dodatok vyzývajúci na odklad termínu odchodu Británie z EÚ, aby sa mohlo uskutočniť druhé referendum o brexite. Za návrh hlasovalo 85 poslancov, proti ich bolo 334. Informovala o tom stanica BBC.


Hlasovania sa zdržala väčšina poslancov Labouristickej strany. Britský parlament v stredu odmietol brexit bez dohody, teda tvrdý brexit. Pôvodne je odchod Británie z EÚ naplánovaný na 29. marca, dohodu, ktorú s Bruselom vyrokovala vláda premiérky Mayovej, však parlament už dvakrát neschválil.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu však schválili vo štvrtok dodatok, podľa ktorého má vláda požiadať Brusel o možnosť odkladu termínu odchodu Británie z EÚ. Informovala o tom BBC. Za návrh hlasovalo 412 poslancov, proti ich bolo 202. Poslanci predtým neodhlasovali dodatok požadujúci odklad brexitu bez udania termínu, ktorý by snemovni umožnil hlasovať o viacerých možnostiach riešenia procesu odchodu Británie z EÚ. Za návrh hlasovalo 312 poslancov, proti ich bolo 314. Návrh by znamenal, že hlavné slovo pri utváraní podoby brexitu by mal parlament.

Poslanci odmietli aj dodatok požadujúci hlasovanie o možných riešeniach brexitu v parlamente maximálne do 30. júna. Proti bolo 314 poslancov, za ich hlasovalo 311. Dolná snemovňa tiež odmietla dodatok z dielne opozičnej Labouristickej strany požadujúci odklad brexitu s cieľom nájsť riešenie, na ktorom by sa zhodla väčšina poslancov. Za návrh hlasovalo 302 poslancov, proti ich bolo 318.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články