Poplach v Mexiku: Na hranice poslali ďalších policajtov, očakávajú vlnu migrantov | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Poplach v Mexiku: Na hranice poslali ďalších policajtov, očakávajú vlnu migrantov

Veľká skupina migantov sa tiahne cez strednú Ameriku. Migrujú až do USA. Tam chcú začať nový život.
Veľká skupina migantov sa tiahne cez strednú Ameriku. Migrujú až do USA. Tam chcú začať nový život.
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariana Cubillos
18.10.2018 06:15

TAPACHULA - Ďalších 250 policajtov nasadilo Mexiko na svojich hraniciach s Guatemalou, čím sa pripravilo na príchod karavány migrantov smerujúcej k Spojeným štátom. Informovala o tom z noci na štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na mexické úrady.


Karavána, ktorú odhadom tvorí 1500 až 3000 ľudí, odišla v sobotu z mesta San Pedro Sula na severe Hondurasu. Migranti, medzi ktorými sú aj deti a starší ľudia, sa presúvajú autobusom či inými vozidlami, niektorí z nich idú pešo. Mexiko oznámilo, že týmto ľuďom neumožní vstup bez potrebných dokumentov. Migranti však majú možnosť v Mexiku požiadať o azyl, uviedla ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Veľká skupina migantov sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariana Cubillos

Mexický policajný šéf Manelich Castilla skôr povedal, že polícia miestnemu imigračnému úradu pomôže, ale ich úlohou nie je karavánu blokovať. Guatemalské úrady zas informovali, že zaručia poriadok a bezpečnosť, ale migrantom dovolia prejsť cez hranice.

Veľká skupina migantov sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariana Cubillos

Americký prezident Donald Trump sa medzitým Hondurasu, Guatemale and Salvádoru vyhrážal, že ak umožnia migrantom smerujúcich do USA prekročiť ich hranice, preruší im finančnú pomoc. "Ktokoľvek vstúpi na územie Spojených štátov nelegálne, bude zatknutý," napísal Trump na Twitteri.  Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k územiu USA.


Galéria

Veľká skupina migantov sa Veľká skupina migantov sa Veľká skupina migantov sa

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články