OSN oznámila vznik fondu na financovanie vzdelávania detských utečencov | Topky.sk

Nedeľa, 22. júl 2018. Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga.

OSN oznámila vznik fondu na financovanie vzdelávania detských utečencov

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: SITA
17.05.2016 07:26

NEW YORK – Bývalý britský premiér Gordon Brown oznámil dnes vznik prvého humanitárneho fondu OSN, z ktorého sa bude financovať vzdelávanie detských utečencov. Informuje o tom agentúra AP.


Brown, osobitný vyslanec OSN pre celosvetové vzdelávanie, vyjadril nádej, že fond pomôže mnohým z odhadovaných 20 miliónov školopovinných utečencov a vysídlených ľudí po celom svete, ktorým je vzdelávanie odopreté. "Ide o najväčšiu populáciu dievčat a chlapcov vyhnaných z domovov od roku 1945," dodal Brown. Podľa slov britského expremiéra počet detí, ktoré nemôžu chodiť do školy z dôvodu vysídlenia, rastie a stáva sa celosvetovou krízou ohrozujúcou celé nasledujúce generácie.

"Keď si kladieme otázku, čo ničí životy kedysi prekvitajúcich detí, nie je to len vlna v Stredozemnom mori, ktorá potopí záchrannú vestu, a nie je to ani konvoj s potravinami, ktorý nedorazí do Sýrie - je to tiež absencia nádeje; tá skľučujúca istota, že nie je čo plánovať, nie je sa na čo pripravovať, že nie je ani len to miesto v škole," povedal Brown.

Iniciatíva s názvom "Vzdelávanie nepočká" bude oficiálne odštartovaná na budúci týždeň na Svetovom humanitárnom summite v tureckom Istanbule a jej účelom bude v nasledujúcich piatich rokoch vyzbierať 3,8 miliardy dolárov od približne 100 darcov z verejného a súkromného sektora.

Iniciatíva bola inšpirovaná utečeneckou krízou v Sýrii, ale peniaze budú dostupné pre utečencov po celom svete. Brown vysvetlil, že drvivá väčšina ľudí utekajúcich pred vojnou v Sýrii zostáva v regióne, a ak budú rodičia presvedčení, že ich deti tam môžu dostať vzdelanie, je pravdepodobnejšie, že nebudú podnikať nebezpečnú cestu do Európy.

"Musíme byť zodpovední voči ľuďom, ktorí sú v Európe, ktorí sú utečencami a žiadateľmi o azyl, ale zároveň musíme priznať najväčší problém - najväčší počet ľudí, ktorí potrebujú pomoc, predovšetkým deti, sú v tomto regióne samotní. A ak nebudeme konať, stanú sa obeťami detskej práce, obchodovania s deťmi a detských manželstiev. A budú nespokojnou generáciou mladých ľudí, stratenou generáciou," upozornil Brown.

V Stredozemnom mori zachránili migrantov z Afriky 

Približne 1153 migrantov zachránili dnes vo vodách medzi Sicíliou a severnou Afrikou, informovala talianska pobrežná stráž. Lode talianskeho, írskeho a nemeckého námorníctva, ako aj súkromné záchranné plavidlá charitatívnych organizácií Lekári bez hraníc (MSF) a SOS Méditerranée podnikli dnes spolu 11 záchranných operácií, priblížila pobrežná stráž.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) odhaduje, že len od začiatku tohto kalendárneho roka pricestovalo do Talianska 31.500 migrantov. V dňoch 5.-12. mája to bolo 2600 nových migrantov, čo je 68-percentný nárast oproti predchádzajúcim siedmim dňom. Tento trend sa podľa agentúry AP pripisuje jarným mesiacom a priaznivejšiemu počasiu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články