Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Dzurindovo šokujúce vyhlásenie: Z volieb neodstúpime! Pre maďarského voliča sme jedinou možnosťou, kričí Simon

Modrí, Most-Híd Zobraziť galériu (4)
Modrí, Most-Híd (Zdroj: TASR/František Iván)

BRATISLAVA - Modrí, Most-Híd, Aliancia ani zoskupenie strán okolo Maďarského fóra (MF) neplánujú odstúpiť z predčasných parlamentných volieb ani s rizikom prepadnutia hlasov. Lídri strán to uviedli v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Predseda strany Aliancia-Szövetség Krisztián Forró zároveň ostatné spomenuté subjekty vyzval, aby z volieb odstúpili.

Modrí, Most-Híd podľa svojho lídra Mikuláša Dzurindu budú 30. septembra vo voľbách kandidovať. Podotkol, že chce dotiahnuť Európsku úniu na Slovensko. "Dnes mám pocit, že európske máme len ceny, ale všetko ostatné má od Európy ďaleko," skonštatoval. Predseda zoskupenia strán okolo MF Zsolt Simon uviedol, že ak by z politického boja ustúpili, volič maďarskej menšiny by nemal inú možnosť, "len voliť alternatívu, ktorá by mohla skončiť pri Ficovi". Predseda Aliancie verí, že sa do parlamentu dostanú. "Sme hlasom južného a východného Slovenska, neodstúpime," vyhlásil.

archívne video Predstavenie kandidátky strany Modrí, Most-Híd

Predstavenie kandidátky strany Modrí, Most-Híd (Zdroj: TASR/ František Iván)

V súvislosti so zadržaním a obvinením exprezidenta Policajného zboru Tibora G. sa všetci traja zhodli, že ďalší postup treba nechať na orgánoch činných v trestnom konaní. Dzurinda a Simon deklarujú, že majú ich dôveru. "Keď začneme spochybňovať demokratické inštitúcie, je to podľa môjho názoru začiatok konca," uviedol. Simon odmieta, že by išlo o politické prenasledovanie opozície či predvolebný boj. "Som rád, že polícia sa správa profesionálne a nezohľadňuje, kedy budú voľby," dodal. Forró verí, že ak sa polícia rozhodla takto konať, má to poriadne podložené.

Štát by mal samosprávam viac pomáhať

Pomoc v súvislosti s vysokými cenami energií by mala byť podľa nich adresná. Problémom je podľa nich najmä dovoz a ceny plynu. Podľa Simona sa treba zamerať na zásobovanie z iných krajín ako z východu. Forró dodal, že problematiku je potrebné riešiť koordinovane na vyššej úrovni, nielen na úrovni SR. Riešenie zadlženia krajiny vidia napríklad v reformách či v "zoštíhlení" a zefektívnení štátnej správy. Podľa Simona tiež treba zmodernizovať vyššie územné celky. Forró dodal, že štát by mal samosprávam viac pomáhať pri projektoch a tiež efektívnejšie využívať eurofondy. Dzurinda by sa v prvom rade zameral na naštartovanie ekonomiky. "Lebo keď bude viac peňazí, môžeme sa baviť o reformách vrátane fiškálnej decentralizácie," vysvetlil.

Na snímke predsedovia strán
Zobraziť galériu (4)
Na snímke predsedovia strán zľava László Sólymos (Most-Híd), Krisztián Forró (Strana maďarskej komunity) a Mózes Szabolcs (Spolupatričnosť) počas brífingu po spoločnom rokovaní 7. augusta 2020 v Bratislave.  (Zdroj: TASR/)

Reformu tiež podľa Simona potrebuje zdravotníctvo. "Potrebujeme ho zabezpečiť tak, aby sme pacienta zachytili včas a liečili ho doma, nie na lôžku v nemocnici," podotkol. Otázku nedostatku lekárov by Forró riešil zavedením povinnosti absolventov lekárskych fakúlt pracovať na Slovensku určitú dobu po ukončení štúdia. Podľa Dzurindu je pre celý sektor v prvom rade potrebné nájsť kvalitného krízového manažéra s jasnou víziou.

Prečo skončil Ivan Šimko?
Zobraziť galériu (4)
Prečo skončil Ivan Šimko?  (Zdroj: Topky/ Vlado Anjel)

Viac o téme: OdstúpenieParlamentné voľbyMost-HídAlianciaMaďarské fórumVoľby 2023Modrí
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu