Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Strana Jablko požiada o registráciu v polovici apríla: V máji chce snem

Lucia Ďuriš Nicholsonová Zobraziť galériu (2)
Lucia Ďuriš Nicholsonová (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Vznikajúca strana Jablko požiada Ministerstvo vnútra (MV) SR o registráciu v polovici apríla, v polovici mája plánuje ustanovujúci snem. Vyzbierala už vyše 10.000 potrebných podpisov od občanov. Na sneme chce prijať stanovy aj manifest strany. Informovala o tom europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na štvrtkovej tlačovej konferencii. Avizovala, že ak strana nebude mať šancu na úspech vo voľbách, pôjde cestou spájania sa alebo z volieb odstúpi.

"Podpisy sme vyzbierali skôr ako sme pôvodne predpokladali," uviedla Ďuriš Nicholsonová s tým, že ešte čakajú na ďalšie z regiónov. Ozrejmila, že podmienkou na vstup do strany Jablko má byť podpis manifestu, ktorý chcú prijať na ustanovujúcom sneme. Obsahovať má napríklad odmietnutie extrémizmu a právnej neistoty.

VIDEO TK strany Jablko: Lucia Ďuriš Nicholsonová informuje o žiadosti o registráciu a plánovanom sneme

TK strany Jablko: Lucia Ďuriš Nicholsonová informuje o žiadosti o registráciu a plánovanom sneme (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

V máji sa strana podľa Ďuriš Nicholsonovej pozrie na aktuálne prieskumy preferencií, vyhodnotí svoje postavenie a zváži možnosti. "Prvá možnosť je rokovanie o spájaní sa," uviedla. Ak by pred voľbami nemali výtlak, strana je pripravená stiahnuť sa z volieb a odporučiť svojim voličov iný subjekt. Zatiaľ nepovedala ktorý. Na odstúpenie z volieb nebude vyzývať iné subjekty. Myslí si však, že by to mala byť povinnosť každého politika. Upozornila, že ak v septembrových voľbách prepadnú hlasy demokratických voličov, výsledok môže byť katastrofa a do vlády sa môžu dostať extrémisti.

Strana Jablko požiada o
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Pri prípadnom spájaní sa s inými stranami bude pre Jablko dôležitá programová štruktúra, presadzovať chce napríklad štrukturálnu reformu regiónov. Ďuriš Nicholsonová uviedla, že rokovala napríklad s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom ešte predtým, ako vytvoril stranu Demokrati.

Viac o téme: RegistráciaSnemPodpisyJablkoLucia Ďuriš Nicholsonová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu