Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Anketa HOMOFÓB ROKA pozná víťaza: O anticenu sa pobili bývalí premiéri! Tesne vyhral Igor Matovič

Igor MatovičGaléria fotiek (1)
Igor Matovič
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - O anticenu Homofób roka 2021 sa v ankete "pobili" dvaja bývalí premiéri Igor Matovič a Robert Fico. Obaja boli nominovaní viackrát. Tentokrát vyhral minister financií.


Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič vyhral vo verejnej ankete anticenu Homofób roka. Tesne tak porazil expremiéra Roberta Fica. Matovič ho porazil o jedno jediné percento. Medzi nominovanými boli aj biskup Jozef Haľko, tenista Martin Kližan a hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý v ankete už raz vyhral.

Matovičovi anticenu priniesol výrok "Pellegriniho kamarát – buzerant posratý – má zlaté tehly…” Roberta Fica nominovali za výrok "Ja si neželám, aby tu chodili ľudia, ktorí budú tvrdiť, že sú ženy a budú mať medzi nohami 20 cm pinďúra“.

Riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher považuje za poľutovaniahodné, že medzi nominovaných sa za uplynulý rok dostali dvaja bývalí premiéri. "Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky. Namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútavaniu vášni a rozdeľovaniu spoločnosti,“ povedal na tlačovej konferencii.

archívne video

Matovičovi doručia cenu poštou, Weisenbacher vraví, že stretnúť sa s ním nechce. Trofejou pre víťaza je piktogram zdeformovanej tváre, v ktorom je ukrytý nápis 4 %. To je vo väčšine publikácií podiel neheterosexuálnych ľudí v populácii. Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a neziskovka Dúhové Slovensko.

Do hlasovania na webe sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu. V minulosti anticenu vyhrali Anna Záborská, Jaroslav Naď či Štefan Harabin. Nikto z nich si však trofej neprevzal. Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články