Utorok, 4. október 2022. Meniny má František, zajtra Viera.

Fico si vydobyl svoje: Mimoriadna schôdza k referendu o dohode s USA má byť v utorok

Predseda strany Smer-SD Robert FicoGaléria fotiek (1)
Predseda strany Smer-SD Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k návrhu na vyhlásenie referenda v súvislosti s obrannou dohodou s USA sa má konať v utorok 18. januára. Začať sa má o 13.00 h. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. Jediným bodom programu 54. schôdze má byť návrh opozičných poslancov na schválenie uznesenia o vyhlásení referenda.


Rokovanie inicioval opozičný Smer-SD spolu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu. Strana sa chce v referende pýtať občanov, či súhlasia, aby Národná rada SR vyslovila súhlas s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA. Líder strany Robert Fico pripomenul, že v prípade schválenia návrhu by predseda parlamentu musel predložiť uznesenie prezidentke, ktorá by referendum musela vyhlásiť.

Podľa Ústavy SR referendum vyhlasuje prezident SR, ak o to petíciou požiada aspoň 350.000 občanov alebo ak sa na tom uznesie parlament. A to do 30 dní od prijatia petície občanov alebo uznesenia NR SR.

Zmluvu odobrila vláda v stredu

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odobrila v stredu (12. 1.) vláda. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť parlament. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články