Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Je štvorkoalícia tesne pred rozpadom? VIDEO Matovič poslal Kollárovi jasný odkaz, ak neustúpi, je koniec

Matovič hovorí, že byty a exekučná amnesia teraz nie sú prioritami.
Matovič hovorí, že byty a exekučná amnesia teraz nie sú prioritami.
Zdroj: Topky/Maarty, Vlado Anjel
22.09.2021 11:00

BRATISLAVA - Vládna koalícia si očividne prechádza ďalšou komplikovanou situáciou po jarnej vládnej kríze. Tentokrát hrá prvé husle predseda Sme rodina Boris Kollár. Ten otvára otázku nájomných bytov, exekučnej amnestie či sporného paragrafu 363. Vyhráža sa dokonca odchodom, no vyzerá to tak, že predsedu OĽaNO Igora Matoviča týmto neodstrašil a ten predsedovi parlamentu opäť posiela štipľavé odkazy, a to priamo z vlády!


VIDEO Matovič pred rokovaním vlády:

Situácia sa po začiatku týždňa neupokojuje, ale skôr naopak. Dnes očividný a ďalší nesúhlas s prioritami vlády opakovane vyjadril pred rokovaním vlády minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Ten pritom neadresuje kritické komentáre ku Kollárovi prvýkrát, pretože to urobil už cez víkend. "Pevne verím, že spravodlivosť je silnejšia ako matematika. Je to kľúčová chvíľa pre Slovensko a musíme sa rozhodnúť ktorou cestou chceme ísť. My chceme, aby zákon platil pre každého rovnako," hovorí Matovič, ktorý si nemyslí, že téma exekučnej amnestie a nájomných bytov je práve teraz na programe dňa.

Byty a amnestie sú len o zámienkach, musíme riešiť zločiny a paragraf 363, hovorí minister financií

Vzápätí sa priamo začal venovať téme toľko skloňovaných nájomných bytov a exekučnej amnesite, ktorú v týchto dňoch rieši Kollár. "Debata o nájomných bytoch a exekučnej amnestii je skôr snaha ísť preč od podstaty," stavia sa na odpor Matovič. Ten dokonca vyhlásil, že teraz nie je možné ľuďom zalepiť oči bytmi a amnestiou, keď táto koalícia vznikla na inom základe. "Musíme si vybrať, ktorou cestou chceme ísť. Či chceme ľuďom zalepovať oči dôchodkami, nájomnými bytmi, exekučnou amnestiou alebo chceme splniť to základné, čo sme ľuďom sľúbili, a to je spravodlivosť pre každého rovnako," kritizuje Matovič.

Dôležité je podľa neho teraz to, aby sa vyšetrovatelia mohli zobuť a vedieť že môžu ísť zločincom po krku. Dnes taký pocit podľa Matoviča nemajú. "Je to absurdné, čo sa stalo. Podstata je paragraf 363 a spravodlivosť. Verím, že nájdeme kompromis. Táto koalícia vznikla preto, lebo ľudia nám uverili, že zabezpečíme spravodlivosť," pokračuje Matovič.

Návrh ohľadom bytov kritizuje aj premiér Heger

Na stranu Matoviča sa pridáva aj premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý hovorí, že celá koalícia jasne deklaruje, že chcú, aby na Slovensku boli nájomné byty. "My čakáme na jeho riešenie, ktoré bude spĺňať kvalitatívne parametre," povedal premiér. "Prebíjajú túto tému vyššie karty, na ktoré musíme vynaložiť úsilie," dodal Heger.

Pre Hegera je červená čiara spravodlivosť. "Nikdy neurobím obchod na úrovni koalície na úkor spravodlivosti. Myšlienky spravodlivosti sa nevzdám. Toto je kľúčové pre Slovensko, aby sme nastavili systém tak, aby bol spravodlivý," uzavrel.

Remišová sa s návrhom o bytoch tiež nestotožňuje

Podobne negatívne to s aktuálnym návrhom nájomných bytov vidí aj vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). "My chceme podporovať štartovacie byty pre mladé rodiny. Aktuálny návrh podľa nás narúša integritu daňového systému," zhrnula Remišová.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články