Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Ministerka kultúry odvolala Stanislava Mičeva z postu riaditeľa Múzea SNP

Stanislav Mičev
Stanislav Mičev
Zdroj: TASR - Branislav Račko
20.09.2021 17:26

BRATISLAVA - Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) v pondelok absolvovala stretnutie s riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislavom Mičevom. Na stretnutí mu oznámila ukončenie jeho pôsobenia na poste generálneho riaditeľa k 30. septembru. Vedenie rezortu kultúry argumentuje tým, že došlo k viacerým pochybeniam pri riadení múzea, preto bolo nútené pristúpiť k tomuto kroku. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Zuzana Viciaňová.


Riaditeľom Múzea SNP musí byť podľa rezortu človek, ktorý zabezpečí riadny chod inštitúcie a bude spĺňať všetky náležitosti, ktoré mu udeľuje zákon či interné pravidlá. Keďže, ako tvrdí, zriaďovateľom Múzea SNP je Ministerstvo kultúry SR, jeho riaditeľ musí zabezpečiť tiež realizáciu rozhodnutí ministerstva do chodu organizácie.

"Súčasné vedenie tak, bohužiaľ, nekoná a prichádza aj k viacerým pochybeniam pri riadení múzea, preto bolo ministerstvo kultúry nútené pristúpiť k tomuto kroku," vyhlásilo ministerstvo.

Múzeum SNP čakajú organizačné zmeny

Múzeum SNP čakajú podľa rezortu kultúry organizačné zmeny, preto je podľa neho na jeho čele potrebné vedenie, ktoré tieto zmeny uvedie do života. Podľa zámeru ministerstva kultúry digitalizačné centrum múzea prejde pod odbornú správu Slovenskej národnej galérie, ktorá má dlhoročné skúsenosti s riadením digitalizácie predmetov kultúrnej hodnoty v Bratislave a vo Zvolene.

"Zároveň národná expozícia v Auschwitz-Birkenau bude presunutá pod správu Múzea holokaustu v Seredi, kde podľa názoru odborníkov obsahovo patrí," spresnilo ministerstvo. Deklaruje, že o poverení nového riaditeľa bude následne informovať.

Mičev svoje odvolanie očakával

Generálneho riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva odvolanie z postu neprekvapilo. „Čakal som to, vedel som, že to príde,“ reagoval v pondelok. Podľa Mičeva pondelkové stretnutie s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou bolo stručné, vecné, bez nejakých emócií. Oznámila mu ukončenie jeho pôsobenia na poste generálneho riaditeľa k 30. septembru.

„Som zásadným odporcom riešenia, ktoré navrhlo ministerstvo kultúry, obrany, a delimitácie rozdeľujúcej naše Múzeum SNP na niekoľko častí,“ konštatoval Mičev.

„Riaditeľom alebo riaditeľkou Múzea SNP musí byť človek, ktorý zabezpečí riadny chod inštitúcie a bude spĺňať všetky náležitosti, ktoré mu udeľuje zákon či interné pravidlá. Keďže zriaďovateľom múzea je ministerstvo kultúry, jeho riaditeľ musí zabezpečiť tiež realizáciu rozhodnutí v súvislosti s chodom organizácie. Súčasné vedenie tak, bohužiaľ, nekoná a prichádza aj k viacerým pochybeniam pri riadení múzea, preto bolo ministerstvo kultúry nútené pristúpiť k tomuto kroku,“ zverejnil rezort.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články