Pondelok, 27. september 2021. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

Ivan Korčok o rómskom holokauste: Bez historickej pamäte sa stráca schopnosť sebareflexie

Ivan Korčok
Ivan Korčok
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
02.08.2021 11:55

BRATISLAVA - Bez historickej pamäte sa stráca schopnosť sebareflexie, na rómsky holokaust netreba zabudnúť. Prevencia šírenia nenávisti, extrémizmu a intolerancie sa začína predovšetkým vzdelávaním. Skonštatoval to šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, ktorý si Slovensko pripomína 2. augusta. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.


"Na hrôzy spôsobené rómskym holokaustom nesmieme nikdy zabudnúť, a preto sú dôležité najmä aktivity občianskej spoločnosti, vďaka ktorej sa v našej krajine už niekoľko rokov konajú spomienkové podujatia venované obetiam rómskeho holokaustu. Bez historickej pamäte sa stráca schopnosť sebareflexie - tak veľmi potrebnej v dnešných časoch. Rovnako dôležitý je aj výskum v tejto oblasti, keďže prevencia šírenia nenávisti, extrémizmu a intolerancie sa začína predovšetkým vzdelávaním," zdôraznil Korčok.

Pamätný deň rómskeho holokaustu vyhlásil v roku 2015 Európsky parlament ako spomienku na obete Rómov počas druhej svetovej vojny a tragickú likvidáciu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau z 2. augusta 1944. V plynových komorách bolo pri nej zavraždených takmer 3000 rómskych mužov a žien, seniorov a detí. Počas druhej svetovej vojny dochádzalo k prenasledovaniu a vraždeniu Rómov aj na území dnešného Slovenska.

Slovensko je dlhoročným členom Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu IHRA, ktorá sa zaoberá genocídou Rómov počas holokaustu. IHRA aktuálne pripravuje návrh odporúčaní pre výučbu a vzdelávanie o genocíde Rómov, ktoré doplnia už existujúce odporúčania pre výučbu a vzdelávanie o holokauste (k dispozícii aj v slovenskom preklade).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články