Streda, 28. júl 2021. Meniny má Krištof, zajtra Marta.

Poslanci Národnej rady pokračujú v schôdzi v utorok: Hlasovať majú o kolúznej väzbe

Poslanci NR SR počas rokovania v parlamente
Poslanci NR SR počas rokovania v parlamente
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
16.05.2021 09:10

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať v rokovaní 28. schôdze opäť od utorka (18. 5.). Čaká ich hlasovanie o novele Trestného poriadku upravujúcej lehotu kolúznej väzby, ktorú predložila poslankyňa Petra Hajšelová (Sme rodina). Rokovať tiež majú o novele štátneho rozpočtu na tento rok.


Hajšelovej návrh o skrátení základnej lehoty kolúznej väzby sa stal predmetom diskusií v koalícii. Podobný návrh má pripravený aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), ktorá tvrdí, že jej návrh by mohol prísť do parlamentu už na ďalšiu schôdzu. Kolíková kritizuje, že Hajšelovej návrh nie je odkonzultovaný. Šéf NR SR Boris Kollár (Sme rodina) zase vyčíta ministerke, že neprišla s návrhom skôr. Hajšelovej novelu sú okrem Sme rodina a opozície ochotní podporiť i niektorí poslanci OĽANO.

V utorok má plénum hlasovať o skrátenom legislatívnom konaní k novele zákona o štátnom rozpočte na rok 2021. Následne by mali poslanci o novele rokovať zrýchlene. Zrýchlený režim k novele štátneho rozpočtu kritizovala nielen opozícia, ale aj koaličná SaS. Tá avizovala, že skrátené legislatívne konanie nepodporí. Z novely štátneho rozpočtu na tento rok vyplýva, že celkové výdavky štátneho rozpočtu majú byť tento rok vyššie o 3,389 miliardy eur. Namiesto pôvodne plánovaných 23,9 miliardy eur by tak mali dosiahnuť 27,3 miliardy eur.

Poslancov čaká aj voľba podpredsedu NR SR a predsedu výboru pre sociálne veci. Podpredsedom parlamentu by sa mal stať namiesto Juraja Šeligu Tomáš Lehotský (obaja Za ľudí). Na poste šéfa výboru má Janu Žitňanskú nahradiť Vladimír Ledecký (obaja Za ľudí).

Na programe májovej schôdze majú poslanci ešte návrh uznesenia k návrhu správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien. Predložili ho poslanci OĽANO, pod návrh sa podpísal aj Jaroslav Karahuta (Sme rodina). O predložení nevedeli poslanci zo Za ľudí ani z SaS. Uznesením sa má ešte zaoberať koaličná rada.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články