Sobota, 29. január 2022. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Súd potvrdil verdikt: Grňo za gardistický pozdrav zaplatí niekoľko tisíc eur

Anton GrňoGaléria fotiek (1)
Anton Grňo
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BRATISLAVA - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zamietol vo štvrtok odvolanie Antona Grňa, ktorý v máji 2018 pred pojednávacou miestnosťou na NS SR zvýšeným hlasom pozdravil "Na stráž!". NS SR tak potvrdil verdikt Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, ktorý obžalovaného odsúdil koncom januára minulého roka na peňažný trest 5000 eur. Informovala o tomhovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.


"Senát 5T NS SR v zložení z predsedu Juraja Klimenta a členov Petra Hatalu a Petra Štifta na dnešnom verejnom zasadnutí rozhodol tak, že odvolanie obžalovaného A. G. zamietol ako nedôvodné. Ani najvyšší súd nemal pochybnosť o úmysle obžalovaného prejaviť sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, konkrétne k ľudáckemu režimu na Slovensku z rokov 1938–1945 a k Hlinkovej garde," objasnila hovorkyňa. Podľa NS SR bol pozdrav vyslovený po skončení verejných zasadnutí, na ktorých NS SR prejednával podozrenia z extrémistickej trestnej činnosti. Súd tiež poukázal na politické aktivity obžalovaného vrátane množstva jeho ďalších verejných vyjadrení, ktoré vykazujú znaky antisemitizmu, rasizmu, etnickej nenávisti a náboženskej neznášanlivosti.

Uložený peňažný trest vo výške 5000 eur (alebo v prípade, že by výkon peňažného trestu bol úmyselne zmarený, náhradný trest odňatia slobody vo výmere 6 mesiacov) považoval súd za absolútne adekvátny. "Obzvlášť v situácii, že k spáchaniu trestného činu došlo na pôde najvyššej súdnej autority, dokonca priamo pred orgánmi činnými v trestnom konaní," informovala ďalej Važanová. "Súd tiež na verejnom zasadnutí prítomného prokurátora upozornil na potrebu vyvodenia trestnej zodpovednosti za prečin krivej výpovede a krivej prísahy voči svedkovi K., ktorý bol v skupine osôb, odkiaľ predmetný pozdrav zaznel, na verejné zasadnutie sa dostavil a aj z neho odchádzal v spoločnosti obžalovaného a napriek opakovanému poučeniu pred vyšetrovateľom vyhlásil, že pozdrav vôbec nepočul," zdôraznila záverom.

ŠTS okrem minuloročného januárového verdiktu už raz Grňa trestným rozkazom uznal za vinného z prečinu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd. Odsúdil ho na rovnaký peňažný trest. Grňo podal odpor voči trestnému rozkazu, preto bolo nariadené hlavné pojednávanie. Obžalovaný pozdrav vyslovil verejne v prítomnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý práve poskytoval rozhovor médiám. NS SR vtedy rozhodoval o väzbe pre trojicu mužov obvinených z extrémizmu. Grňo dávnejšie vyhlásil, že je nevinný. V minuloročných parlamentných voľbách kandidoval za ĽSNS.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články