Streda, 19. máj 2021. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

KORONAVÍRUS Európskym partnerom sme zopakovali prosbu o zapožičanie vakcín, povedal Klus

Martin Klus
Martin Klus
Zdroj: Topky - Ján Zemiar
23.02.2021 17:39

BRATISLAVA - Situácia na Slovensku je po rozšírení infekčnejších mutácii koronavírusu kritická. Z tohto dôvodu Klus víta iniciatívu Európskej komisie, ktorá Slovensku umožní výrazne navýšiť kapacity sekvenovania, čo je dôležitý nástroj v odhaľovaní nebezpečnejších variantov koronavírusu a spomaľovaní ich šírenia.


"EÚ však musí zároveň zabezpečiť, aby si výrobcovia očkovacích látok plnili zmluvné záväzky, keďže vakcinácia je najdôležitejším východiskom zo súčasnej krízy.“ Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 23. februára 2021 v Bratislave, počas neformálnej videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ). Online rokovanie z dôvodu protipandemických opatrení nahrádza pravidelné zasadnutie Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.

Európska komisia spustila na žiadosť Slovenska mechanizmus, v rámci ktorého vyzvala členské štáty, aby zapožičali Slovensku vakcíny s cieľom ľahšie prekonať kritické obdobie. Pokiaľ ide o rozšírenie európskeho portfólia vakcín, podľa Martina Klusa by sme mali byť otvorení preskúmaniu všetkých možností. Veľkú vďaku zároveň adresoval členským štátom, ktoré v ťažkých časoch ponúkli Slovensku zdravotnícku pomoc. „Práve takéto gestá potvrdzujú silu európskeho spoločenstva,“ dodal.

Práve pandémia COVID-19 a ochrana verejného zdravia v Európe, boli hlavnou témou videokonferencie, ktorá okrem iného pripravovala videosummit hláv štátov a šéfov vlád členských krajín EÚ, ktorý sa uskutoční v dňoch 25. až 26. februára 2021. V tejto súvislosti sa partneri vrátili aj k téme otvorenosti európskych krajín a ich hraničným obmedzeniam.

KORONAVÍRUS Európskym partnerom sme
Zdroj: Topky/Maarty

„Všetci sme odhodlaní bojovať s pandémiou ako najlepšie vieme, a preto chápeme potrebu prijímania nových obmedzení s cieľom zamedziť šíreniu mutácií koronavírusu. Takéto opatrenia však musia byť proporčné a nediskriminačné. Pretrvávajúce reštrikcie, ktoré znemožňujú niektorým občanom EÚ vstup na územie iného členského štátu, či nedávno zavedené opatrenia na hraniciach iných členských štátov EÚ, sú v protiklade spoločným európskym riešeniam, ku ktorým sme sa sami rozhodli smerovať,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Za osobitný problém označil udržanie maximálnej priepustnosti tzv. zelených pruhov pre nákladnú dopravu, ktorú sme s vypätím všetkých síl udržali aj v prvej vlne pandémie. „Apelujem na tieto krajiny, aby prehodnotili svoje rozhodnutia a obnovili tým integritu jednotného trhu, ako aj plynulú nákladnú dopravu v Európe,“ dodal M. Klus. Lídri členských štátov EÚ sa na februárovom videosummite budú venovať aj vzťahom s krajinami južného susedstva, bezpečnosti a obrane. Súčasné bezpečnostné výzvy, ktorým čelíme, si vyžadujú spoločný postup a zvyšovanie odolnosti Únie.

„Je to dôležité najmä v oblasti hybridných či kybernetických hrozieb, ako aj šírenia dezinformácií. EÚ nebude rešpektovanejším globálnym hráčom, pokiaľ nebude aktívnejšie spolupracovať aj s krajinami v južnom susedstve. Z hľadiska bezpečnosti, stability, ekonomického rastu, ale aj kontroly migrácie smerom do Európy, je to dôležitý región, ktorému by sme mali venovať väčšiu pozornosť,“ vyhlásil Martin Klus.

KORONAVÍRUS Európskym partnerom sme
Zdroj: Topky/Maarty

V rámci utorkového online rokovania ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti členských krajín EÚ diskutovali aj o Akčnom pláne pre európsku demokraciu. Ten reaguje na nové hrozby pre demokratické procesy, obzvlášť v online priestore, s cieľom chrániť nezávislosť médií, otvorenú verejnú diskusiu a férovú politickú súťaž.

„Pred tromi rokmi novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová zaplatili tú najvyššiu cenu za to, aby si Slovensko a s ním celá Európa uvedomili dôležitosť ochrany novinárov a slobody tlače. Po roku života s pandémiou COVID-19 sme tiež svedkami rozmachu dezinformácií a šírenia násilných vyhrážok, ktorých autormi sú často osoby s falošnými profilmi či automatizované internetové boty,“ pripomenul štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus.

Súčasný systém regulácie na báze dobrovoľnosti podľa neho nefunguje, a preto Slovensko podporuje stanovenie jasných pravidiel a povinností pre online platformy a internetových gigantov. Zároveň sa však treba vyhnúť oslabeniu slobody prejavu a cenzúre akéhokoľvek druhu. V súvislosti s aktuálnym stavom príprav Konferencie o budúcnosti Európy sa partneri zhodli na potrebe čo najrýchlejšieho celoeurópskeho spustenia projektu a vypočutia názorov od občanov.

KORONAVÍRUS Európskym partnerom sme
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

V reakcii na zhodnotenie vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom po brexite zástupcovia členských štátov EÚ vyzvali na dodržiavania vzájomných dohôd, zintenzívnenie konštruktívneho dialógu medzi Bruselom a Londýnom a zachovania úniovej jednoty. Zároveň vyjadrili podporu podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi v jeho úsilí o znižovanie napätia medzi oboma stranami.

Štefanec: Požiadali sme eurokomisiu o urýchlenie dodávok vakcín

Dvanásť zo štrnástich slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok na podnet europoslanca Ivana Štefanca (KDH) obrátilo listom na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú so žiadosťou o urýchlenie dodávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 na Slovensko.

Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP), spresnil, že list okrem neho podpísali slovenskí europoslanci z frakcií ľudovcov, socialistov a demokratov, liberálov aj konzervatívcov a reformistov, a to Monika Beňová (Smer-SD), Vladimír Bilčík (Spolu), Miroslav Číž (Smer-SD), Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Robert Hajšel (Smer-SD), Martin Hojsík (PS), Eugen Jurzyca (SaS), Miriam Lexmann (KDH), Peter Pollák (OĽaNO), Michal Šimečka (PS) a Michal Wiezik (Spolu).

KORONAVÍRUS Európskym partnerom sme
Zdroj: SITA/AP Photo/Andre Penner

"Rýchlosť očkovania je ovplyvnená aj počtom očkovacích látok. Obraciame sa preto na Vás so žiadosťou o pomoc pri zabezpečení urýchlenia dodania alokovaného počtu vakcín registrovaných Európskou agentúrou pre lieky pre Slovensko, ktoré je momentálne najpostihnutejšou krajinou na svete, s najhoršími ukazovateľmi úmrtí i hospitalizácií na počet obyvateľov," uvádza sa v spoločnom liste.

Slovenskí europoslanci sa zhodli v názore, že najrýchlejšou cestou z tejto situácie je masívne očkovanie obyvateľov a šéfke EK pripomenuli, že koronakrízu možno prekonať len spoločnou solidaritou, ktorá sa už prejavuje aj výmenou zdravotníckych pracovníkov a starostlivosťou o pacientov. Poslanci zároveň ocenili Von der Leyenovej aktivity v prospech združenia finančných prostriedkov pre výskum vakcín, ich výrobu a koordináciu ich dodávok v členských krajinách Únie.

Štefanec v tejto súvislosti zdôraznil aj skutočnosť, že rýchle a masívne očkovanie je hlavným predpokladom pre otvorenie ekonomiky. "V súčasnosti trpia malí a strední podnikatelia, gastroprevádzky, cestovný ruch a v neposlednom rade aj žiaci a študenti, ktorí sa nemôžu riadne vzdelávať. Verím, že Európska komisia uzná vážnosť situácie na Slovensku a s urýchlením dodávok vakcín nám pomôže," uviedol.


Galéria

Martin Klus

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články