Nedeľa, 18. apríl 2021. Meniny má Valér, zajtra Jela.

KORONAVÍRUS Európska únia použila mechanizmus na kontrolu vývozu vakcín: Stopla vývoz do Austrálie

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo, File
04.03.2021 18:29

RÍM - Európska únia použila prvýkrát svoj mechanizmus na kontrolu vývozu vakcín proti ochoreniu COVID-19, keď zastavila vývoz 250.000 dávok vakcíny spoločnosti AstraZeneca z Talianska do Austrálie.


Správu denníka Financial Times o záležitosti potvrdili vo štvrtok pre agentúry DPA a AFP zdroje z EÚ. EÚ koncom januára aktivovala mechanizmus, ktorý európskym orgánom umožňuje monitorovať vývoz vakcín vyrobených v členských krajinách Únie. Stalo sa tak uprostred sporu s britsko-švédskym výrobcom AstraZeneca o plnení zmluvných záväzkov voči EÚ. Tento mechanizmus umožňuje štátnym orgánom po konzultácii s Európskou komisiou blokovať vývoz vakcín smerujúci z EÚ, ak nadobudnú presvedčenie, že firma nedodržiava dohody.

Na rozdiel od iných výrobcov vakcín proti ochoreniu COVID-19 - spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna - AstraZeneca zatiaľ nedodala do EÚ také množstvo vakcín, aké prisľúbila. Spoločnosť znížila predpokladané dodávky v prvom štvrťroku z 80 miliónov na 40 miliónov odvolávajúc sa na výrobné ťažkosti. Podozrenie, že vakcíny vyrábané v EÚ sa predávajú do krajín mimo Únie, viedlo k vytvoreniu vývozného registra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články