Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Alergici si ešte stále nevydýchnu: Až do polovice júla ich najviac potrápi práve TOTO

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
03.06.2020 17:18

BANSKÁ BYSTRICA - Alergici sa dostávajú do obdobia, keď vo vzduchu bude dominovať najsilnejší a najvýznamnejší alergén - peľ tráv z čeľade lipnicovitých, a to až do polovice júla. Informovala o tom v stredu Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.


Podľa Lafférsovej v uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých i peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých. Peľ ihličnanov dosahoval najvyššie koncentrácie najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku.

"Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach a Nitre. Peľ ihličnanov stanice v Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ duba, buka, javora, orecha, pagaštanu, agátu aj lipy a bazy," priblížila Lafférsová.

"Postupne ubúda peľ drevín a dostávame sa do obdobia, keď bude v ovzduší prevažovať peľ bylín," dodala odborníčka s tým, že na výšku denných hladín bude vplývať nočné ochladenie a zrážková činnosť.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články