°C

Pondelok, 6. apríl 2020. Meniny má Irena, zajtra Zoltán.

KORONAVÍRUS Skrytá zbraň Bratislavy? VIDEO Roky chátrajúci areál môže pomôcť v boji s pandémiou

Vojenská nemocnica na Patrónke je opustená už 3 roky.
Vojenská nemocnica na Patrónke je opustená už 3 roky.
Zdroj: MLR
25.03.2020 08:50

BRATISLAVA - Slovensko má už vyše 200 nakazených novým koronavírusom. Nová vláda a rovnako aj iní uvažujú nad tým, ako v týchto ťažkých časoch pomôcť v boji proti pandémii. Jednou z ponúk je aj bývalá vojenská nemocnica na Patrónke.


Na Slovensku evidujeme vyše 200 nakazených novým koronavírusom. Dobrou správou však je, že slovenská rodina v Rakúsku je už vyliečená a z nemocnice prepustili ďalších sedem ľudí do domácej karantény.

Boj sme však ešte nevyhrali. Pomôže nám bývalá vojenská nemocnica? Obrovský areál bývalej Vojenskej nemocnice je opustený od roku 2015, kedy sa nemocnica presťahovala z Patrónky do centra mesta. Areál kedysi patril ministerstvu vnútra, neskôr ho kúpila antivírusová firma ESET, ktorá tam chcela vybudovať špičkové výskumno-vývojové centrum v oblasti IT bezpečnosti. 

Miesto duchov v Bratislave: FOTO a VIDEO z opustenej Vojenskej nemocnice

Spoločnosť teraz hľadá možnosť, ako pomôcť štátu a jednou z takých je práve opustený areál nemocnice v Bratislave. "Situáciu pozorne sledujeme a aktívne hľadáme možnosti, ako by sme vedeli pomôcť. Preverujeme, ako rýchlo a v akej forme by sa dal pozemok v areáli bývalej vojenskej nemocnice využiť v tejto krízovej situácii," povedal prevádzkový riaditeľ Pavel Luka. Budovy už totiž nie sú v dobrom stave, no podľa Luku ponúka areál aj iné možnosti využitia.

Bývalá Vojenská nemocnica na
Zdroj: Topky.sk

Bývalá Vojenská nemocnica na
Zdroj: Topky.sk

Bývalá Vojenská nemocnica na
Zdroj: Topky.sk

Vojenská nemocnica na Patrónke
Zdroj: MLR

"V prípade záujmu zo strany štátu budeme maximálne nápomocní," povedal prevádzkový riaditeľ. V opustených budovách to teraz vyzerá, akoby tam zastal čas a lekári, pacienti a ostatný nemocničný personál odišli len včera.

Bohatá história

Bývalá vojenská nemocnica má skutočne bohatú históriu. V roku 1918 ju prevzala zdravotnícka služba Československej armády. Počas 2. svetovej vojny ju obsadila Červená armáda a vytvorila tam Poľnú nemocnicu. Mala 180 lôžok a štyri oddelenia: vnútorné, chirurgické, očné a krčné.

Vojenská nemocnica na Patrónke
Zdroj: MLR

Vojenská nemocnica na Patrónke
Zdroj: MLR

Vojenská nemocnica na Patrónke
Zdroj: MLR

Vojenská nemocnica na Patrónke
Zdroj: MLR

Okrem toho mala RDG a zubné oddelenie, centrálne vyšetrovacie laboratória a lekáreň. Bola v nej vybudovaná aj prvá gynekologická ambulancia v rámci vojenských nemocníc. V roku 2000 v areáli vybudovali parkovisko pre pacientov Do roku 2015 v nej sídlila Nemocnica sv. Michala, ktorá patrila pod Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

Poskytovala sa v nej špeciálna zdravotná starostlivosť štátnej službe, policajtom a ďalším. V roku 2015 sa Nemocnica sv. Michala presťahovala do centra mesta, do novovybudovaných priestorov ministerstva vnútra pod vedením vtedajšieho ministra Roberta Kaliňáka. Areál aj s budovami na Patrónke kúpila firma Eset. 


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR
VIDEO: Maarty
FOTO: MLR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články