°C

Piatok, 10. apríl 2020. Meniny má Igor, zajtra Július.

Ďalší kotlebovec je vinný: Na súde zdravil Na stráž! Zaplatí za sympatie k Hlinkovej garde

Anton Grňo
Anton Grňo
Zdroj: Facebook/Tono Anton Grno
27.01.2020 13:30

BANSKÁ BYSTRICA – Člena ĽSNS Antona Grňa odsúdil v pondelok samosudca Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica. Grňo je v súčasnosti na kandidátke strany. Nejde o jediného poslanca kotlebovcov, ktorého súd odsúdil.


Grňo dostal peňažný trest vo výške 5000 eur za to, že v máji 2018 pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde SR zvýšeným hlasom pozdravil "Na stráž!", čím verejne prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde.


VOĽBY 2020 Najväčšie zlatíčka z ĽSNS: Bitkári, neonacisti aj zločinci! Štrnásť KO kotlebovcov


Grňo sa odvolal, rozhodnutie nie je právoplatné

V prípade, že by nezaplatil, mu sudca ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere šiestich mesiacov. Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaný sa odvolal, rozhodovať tak bude NS SR. ŠTS trestným rozkazom už raz uznal Grňa za vinného z prečinu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd, a odsúdil ho na rovnaký peňažný trest.

V zákonnej lehote však podal odpor voči trestnému rozkazu, a preto bolo nariadené hlavné pojednávanie. Obžalovaný pozdrav vyslovil verejne v prítomnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý práve poskytoval rozhovor médiám. NS SR vtedy rozhodoval o väzbe pre trojicu mužov obvinených z extrémizmu.

Trestného činu som sa nedopustil

Grňa, ktorý vo februárových voľbách kandiduje za ĽSNS do parlamentu, hneď v úvode procesu vlani v decembri urobil vyhlásenie, že je nevinný. Využil však svoje právo a odmietol vypovedať a aj reagovať na otázky prokurátora ÚŠP. „Nedopustil som sa žiadneho trestného činu. Som nevinný. Pozdrav 'Na stráž!' považujem za národný pozdrav,“ reagoval Anton G. pred vynesením rozsudku.

Obhajobe tak nepomohlo ani spochybnenie obžaloby v podobe svedeckej výpovede historika, ktorý k histórii pozdravu okrem iného uviedol, že vznikol ešte pred vznikom Československej republiky a kedysi ho používali i členovia Telovýchovnej jednoty Sokol. Až neskôr sa rozmohol medzi príslušníkmi Hlinkovej gardy a počas Slovenského štátu mal byť dokonca oficiálnym pozdravom a vyskytoval sa takmer všade. Podľa iného znalca sa však práve tento pozdrav považuje za gardistický a v súčasnosti ho používajú rôzne extrémistické skupiny.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články