Sobotné počasie vystrája: Poľadovica a vietor hrozia na veľkej časti Slovenska | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Sobotné počasie vystrája: Poľadovica a vietor hrozia na veľkej časti Slovenska

Zdroj: SITA/Diana Černáková
22.12.2018 11:31

BRATISLAVA - Na možnosť výskytu poľadovice, ako aj silného vetra na horách upozorňuje na svojej webovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý na sobotu v tejto súvislosti vydal výstrahy.


Výstraha 1. stupňa pred poľadovicou platí pre celé územie Slovenska s výnimkou okresu Skalica do 16.00 h. V Banskobystrickom a Žilinskom kraji platí výstraha až do nedele (23. 12.) do 8.00 h. Pre Košický a Prešovský kraj platí výstraha až do nedeľňajšieho obeda do 12.00 h.

"Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako doprava, pohyb osôb či pre infraštruktúru. Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," píšu meteorológovia.

Sobotné počasie vystrája: Poľadovica
Zdroj: shmu.sk

V okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad treba počítať s vetrom na horách. Výstraha 2. stupňa tu platí od 16.00 h až do nedele 1.00 h. 

Sobotné počasie vystrája: Poľadovica
Zdroj: shmu.sk

Meteorológovia upozorňujú, že vietor môže v týchto lokalitách nárazovo dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," varujú.

 


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články