Meteorológovia o zaujímavostiach v roku 2018: Horúčavy, zatopená Bratislava a potom TORNÁDO! | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Meteorológovia o zaujímavostiach v roku 2018: Horúčavy, zatopená Bratislava a potom TORNÁDO!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
02.01.2019 18:00

BRATISLAVA - V počasí sa v roku 2018 vyskytli viaceré zaujímavosti. Po relatívne teplom počasí v zimných mesiacoch prišlo náhle ochladenie, po krátkej jari nastalo dlhé leto a na východe Slovenska sa vyskytlo tornádo. Vo svojej analýze to píše Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).


Slovensko čaká zimné peklo, týmto cestám sa vyhnite: Kolóny, nehody a uzatvorené úseky

Prvý mesiac roka 2018 meteorológovia považujú za veľmi teplý. Na niektorých miestach bola priemerná teplota vzduchu o 5 stupňov vyššia, ako je dlhodobý priemer v tomto mesiaci. "Úplne inú situáciu sme mali na prelome februára a marca, teda v období, keď sa už ľudia začínajú pomaly tešiť na príchod jari. V tomto čase sme zaznamenali jedno z najvýraznejších ochladení v roku 2018," dodáva SHMÚ. Dôsledkom bolo, že prvý jarný deň, ktorým je z meteorologického hľadiska prvý marec, bol v niektorých lokalitách chladnejší ako ktorýkoľvek deň zimy 2017/2018.

Meteorológovia o zaujímavostiach v
Zdroj: Facebook/Ružinov Pozitív/Renata Jahnova

Otepľovať sa začalo až v druhej polovici marca. Typicky jarné počasie však podľa meteorológov trvalo len dva týždne. "Už v prvej polovici apríla nás nečakane prekvapil príchod leta. Prvý letný deň, teda deň s maximálnou dennou teplotou vzduchu 25 stupňov C a viac, sa vyskytol 9. apríla," konštatujú.

Mimoriadne teplé a veľmi dlhé leto až na niekoľko výnimiek skončilo ako druhé až piate najteplejšie minimálne od roku 1951. "Vo väčšine staníc zaznamenali aj rekordný počet letných dní, napríklad v Žihárci ich bolo až 138, pričom dlhodobý priemer na tejto stanici je iba 82," spresnili meteorológovia. Vyskytli sa však aj náhle ochladenia, napríklad v Hurbanove z 21. na 22 júna 2018 klesla priemerná denná teplota o takmer 12 stupňov Celzia.

Meteorológovia o zaujímavostiach v
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Meteorológov prekvapili aj intenzívne zrážky začiatkom júna a v druhej polovici júla. Júnové zatopili viaceré cesty v Bratislave a okolí, júlové spôsobili záplavy v Tatrách a okolí. Veľké škody spôsobilo aj tornádo, ktoré sa vo Východoslovenskej nížine s veľkou pravdepodobnosťou vyskytlo začiatkom októbra.

Teplým počasím sa podľa slov meteorológov vyznačoval aj záver roka 2018. "Na väčšine územia západného Slovenska, vrátane už uvedených lokalít, mrzlo až počas silvestrovskej noci, teda z 31.12.2018 na 1.1.2019. V posledný deň roka 2018 sa v polohách do 300 – 400 m n. m. nenachádzala v nižších polohách na západnom Slovensku žiadna súvislá snehová pokrývka," priblížili.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: FB/Meteo Východ

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články