°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

FOTO Slovenské navy seals sa predviedli v akcii: Zastrieľal si s nimi aj americký diplomat

Chargé d'Affaires Veľvyslanectva USA v SR Liam Wasley (vpravo) počas streľby na terč
Chargé d'Affaires Veľvyslanectva USA v SR Liam Wasley (vpravo) počas streľby na terč
Zdroj: SITA
09.02.2016 14:32

ŽILINA – Chargé d’Affaires Veľvyslanectva USA Liam Wasley počas dnešnej návštevy na pôde 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline poďakoval 5. pluku a Ozbrojeným silám (OS) SR za obety, ktoré priniesli počas práce v Afganistane.


"Uvítal by som, keby mohla SR a 5. pluk naďalej poskytovať predovšetkým výcvikové spôsobilosti s cieľom pomôcť rozvoju afganských bezpečnostných zložiek," povedal Wasley, ktorý sa dnes zoznámil s históriou pluku, jeho určením a hlavnými úlohami.

Chargé d'affaires Veľvyslanectva USA v SR Liam Wasley (vpravo)
Chargé d'affaires Veľvyslanectva USA
Zdroj: SITA

Dominantnou témou návštevy bolo stretnutie so siedmimi príslušníkmi amerických špeciálnych síl, ktorí na Slovensku plnia úlohy spoločného výcviku s príslušníkmi žilinského 5. pluku. "Pluk považujem za jeden z najlepších útvarov v Ozbrojených silách SR v rámci kolektívnej obrany. A chcem poďakovať slovenským ozbrojeným silám a predstaviteľom SR za to, že poskytli 5. pluku materiálnu, ale aj politickú podporu. Chcem zdôrazniť, že veliaci poddôstojník 5. pluku špeciálneho určenia štábny nadrotmajster Martin Boháčik bude v nasledujúcom období veliacim poddôstojníkom pre Sily vysokej pripravenosti NATO," informoval Wasley.

Liam Wasley
Zdroj: SITA

Veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Ľubomír Šebo doplnil, že spoločné aktivity s príslušníkmi amerických špeciálnych síl zastrešujú od roku 2011. "Dnes sme videli nácvik reakcií na takzvané "green-on-blue" útoky. Keď si predstavíte kemp, v ktorom cvičíme vojakov a sme napadnutí, tak je to okamžitá reakcia na situáciu. Cvičí tu sedem príslušníkov špeciálnych síl americkej armády a za 5. pluk 24 príslušníkov. Je to vlastne vzdelávanie v oblastiach, ktoré potrebujeme rovnako my aj oni," zdôraznil Šebo.

Veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Ozbrojených síl SR v Žiline Ľubomír Šebo (vpravo) a Chargé d'Affaires Veľvyslanectva USA v SR Liam Wasley (druhý sprava)
Veliteľ 5. pluku špeciálneho
Zdroj: SITA

Pobyt amerických príslušníkov špeciálnych síl na Slovensku je podľa neho trojtýždňový. "Tento týždeň je v Žiline, v ďalšom týždni sa zúčastnia na praktických zamestnaniach na Lešti a posledný týždeň bude venovaný výcviku v horských podmienkach," dodal veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia.

Príslušníci 5. pluku špeciálneho
Zdroj: SITA

Príslušníci 5. pluku špeciálneho
Zdroj: SITA

Príslušníci 5. pluku špeciálneho
Zdroj: SITA


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články