Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Napätie okolo vakcín vyvoláva vraj iba niekoľko lekárov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.01.2012 09:53

BRATISLAVA - Napätie okolo vakcín vyvoláva na Slovensku iba malá skupina lekárov, ktorej ciele sú zrejme iné ako medicínske. Tvrdí to minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Na Ministerstvo zdravotníctva SR sa pritom podľa neho zatiaľ neobrátil žiaden rodič, ktorého dieťa odmietol lekár zaočkovať. V prípade, ak sa rodičia s niečím takým stretli, rezort ich vyzýva, aby sa obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo priamo na ministerstvo.


Upozorňuje pritom, že neočkovanie z dôvodu preradenia vakcín do iného spôsobu úhrady by mohlo predstavovať porušenie povinností poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, respektíve príslušného zdravotníckeho pracovníka, ktorí by sa tak vystavovali riziku uloženia sankcie, a to až do výšky takmer 17 000 eur. Ak bude zároveň podľa rezortu niekto lekárov navádzať na to, aby nedodržiavali zákon, zváži podanie trestného oznámenia za všeobecné ohrozovanie.

Ministerstvo zmenilo obstarávanie vakcín od decembra minulého roka. Po novom si pacienti nevyberajú vakcíny v lekárni a neprenášajú ich medzi svojím domovom a ambulanciou, ale lekár vakcíny vyberie v lekárni a dá ich do špeciálnej chladničky.

"Vakcíny sú špeciálne liečivo, ktoré vyžaduje špeciálne zaobchádzanie a nepatria medzi jogurty a ovocie do domácej chladničky, ale do chladničky na to určenej, ktorú musí mať povinne každý lekár vo svojej ambulancii,“ obhajuje zmenu minister Uhliarik. Nesprávnym skladovaním sa podľa neho môže vakcína znehodnotiť.

Rezort pritom poukazuje, že všetci lekári už dávno musia mať vo svojich chladničkách povinne napríklad adrenalín, ktorý si kupujú v lekárňach. Zároveň dodáva, že nezavádza žiadnu novinku. "Ide o systém, ktorý na Slovensku funguje od roku 2004 a v spôsobe úhrady A je zaradených k dnešnému dňu celkovo 828 liekov, vakcíny iba pribudli. Špecialisti takto zabezpečujú lieky od roku 2010 bez väčších problémov," konštatuje ministerstvo.

Lekár, ktorý je prevádzkovateľom súkromnej ambulancie, je podľa rezortu podnikateľom v pravom slova zmysle, ktorého dôvodom založenia súkromnej ambulancie je aj dosahovanie zisku. "Nie je teda na mieste, aby si lekár vyberal zo systému len také výhody, ktoré sú v jeho osobný prospech a systémovo škodia pacientovi. Každý lekár vie podľa očkovacieho kalendára, koľko pacientov mu príde, v ktorý konkrétny mesiac do ambulancie, podľa toho si vakcíny objedná u dodávateľa alebo v lekárni," uvádza ministerstvo. Existuje pritom podľa neho viacero spôsobov, ako si môžu lekári vakcíny zaobstarať.

Lekári žiadajú pre problémy s očkovaním vyhlásenie núdzového stavu. Plánujú sa zároveň obrátiť aj na Ústavný súd SR. Podľa predsedníčky Sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory Kataríny Šimovičovej spôsobuje zmena obstarávania vakcín veľmi veľké problémy. Údajne sa na Slovensku v súčasnosti očkujú len tie deti, ktorým očkovanie "horí". Aj to iba preto, lebo boli lekári podľa nej "zatlačení do kúta" a vyhrážajú sa im pokutami. Celú situáciu by podľa lekárov vyriešilo iba to, keby za vakcíny nemuseli priamo platiť a nemali s tým zbytočné "papierovačky".


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články