Utorok, 5. júl 2022. Meniny má Cyril, Metod, zajtra Patrik, Patrícia.

Lekári žiadajú pre problémy s očkovaním núdzový stav

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Lekári žiadajú pre problémy s očkovaním vyhlásenie núdzového stavu.


"Myslím si, že situácia ja taká vážna, že by núdzový stav mal byť vyhlásený," uviedla pre agentúru SITA predsedníčka Sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory Katarína Šimovičová. Túto možnosť by podľa nej mala prerokovať rada komory a následne žiadať o vyhlásenie núdzového stavu. Prezident komory Milan Dragula vyhlásil, že situáciu okolo nákupu vakcín po posledných rokovaniach nepozná. O zvolaní rady sa údajne rozhodne až po tom, ako sa s ňou oboznámi. Lekári sa zrejme pre zmenu spôsobu obstarania a fakturácie vakcín obrátia aj na Ústavný súd SR.

Podľa Šimovičovej sú stále nespokojní. Napriek rokovaniam sa totiž nič nezmenilo, rezort zdravotníctva trvá na zmene, ktorá nastala od decembra minulého roka. Odvtedy neuhrádzajú vakcíny zdravotné poisťovne lekárňam, ale priamo lekárom. "Spôsobuje to veľmi veľké problémy," skonštatovala Šimovičová. Podľa nej v súčasnosti očkujú len tie deti, ktorým očkovanie "horí". Aj to iba preto, lebo boli údajne "zatlačení do kúta" a vyhrážajú sa im pokutami. Celú situáciu by podľa lekárov vyriešilo iba to, keby za vakcíny nemuseli priamo platiť a nemali s tým zbytočné "papierovačky".

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR prax ukazuje, že ani samotní pediatri nepostupujú pri vakcinácii jednotne. "Sú lekári, ktorí aj po zmene spôsobu uhrádzania vakcín očkujú bez problémov, no niektorí lekári nový postup stále odmietajú," priblížila hovorkyňa Katarína Zollerová. Lekári majú pritom podľa nej viaceré možnosti zaobstarávania očkovacích látok, najjednoduchším je nákup v lekárni a následný transport očkovacej látky v termoboxe do ambulancie. Pokiaľ ide o financovanie, lekár uzatvorí dohodu s lekárňou na lehotu splatnosti faktúry za nakúpené očkovacie látky tak, aby toto obdobie pokrylo lehotu pre úhradu faktúr zdravotnými poisťovňami voči lekárovi. Stále platí aj možnosť, že štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa môže poskytnúť lekárom preddavky na nákup vakcín.

Optimálnym modelom pre lekárov bude podľa rezortu zdravotníctva centrálny nákup vakcín, ktorý bude robiť Všeobecná zdravotná poisťovňa. "Tento spôsob začne reálne fungovať o dva mesiace a dovtedy majú lekári k dispozícii už spomínané dva spôsoby nákupu vakcín," povedala Zollerová. Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera však takto podľa všetkého postupovať nebude. "Preverovali sme možnosti centrálneho nákupu týchto očkovacích látok, no vzhľadom na to, že v našom prípade ide ročne o viac ako 120 tisíc očkovaní, nie je v našich kapacitách zabezpečiť logistiku vakcín a dodržanie všetkých predpisov v prípade každej jednej ambulancie a každej jednej vakcíny," uviedla PR špecialistka poisťovne Monika Šimunová.

Ministerstvo zdravotníctva SR zmenilo spôsob úhrady vakcín od decembra minulého roka. Proti sa pritom postavili dodávatelia liekov, ale i lekárnici a lekári. Očkovacie látky už ďalej neuhrádzajú zdravotné poisťovne lekárňam, ale priamo lekárom. Rezort zmenu obhajuje a navrhol, že vakcíny by mohli kupovať poisťovne centrálne. Zmenu spôsobu obstarávania lieku a fakturácie lieku odôvodňuje tým, že očkovacie látky si vyžadujú osobitný spôsob skladovania a manipulácie, pričom v prípade nevhodnej manipulácie môže prísť k ohrozeniu zdravia a bezpečnosti pacienta. Zmena prináša zároveň podľa ministerstva z pohľadu pacienta výhody v podobe komfortnejšieho a bezpečnejšieho zabezpečenia zdravotnej starostlivosti výlučne odborným pracovníkom priamo v ambulancii. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články