Streda, 19. január 2022. Meniny má Mário, Sára, Zara, zajtra Dalibor, Sebastián.

Vedci zverejnili nečakané odhalenie o novom variante KORONAVÍRUSU

Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

BERN - Nový kombinovaný variant koronavírusu nazvaný cyperskými vedcami ako deltakron, je pravdepodobne len výsledkom chybnej analýzy spôsobený kontamináciou skúmanej vzorky. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA, ktorá sa odvolala na tvrdenie popredného švajčiarskeho experta na varianty vírusov.


"Tieto genómy sú veľmi pravdepodobne len artefaktmi," povedal Richard Neher z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku. Vedec vysvetlil, že pri sekvenovaní genómu variantu delta je skúmaný segment často veľmi slabý, a preto je veľmi náchylný na kontamináciu. Podobný názor na údajný nový kombinovaný variant má aj popredná epidemiologička zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Maria Van Kerkhoveová. "Kombinácia vírusov/variantov nenastáva. Deltakron je pravdepodobne len výsledkom kontaminácie počas sekvenovania," uviedla Van Kerkhoveová v pondelok na Twitteri a zároveň vyzvala, aby sa názov "deltakron" na označenie kombinácie variantov delta a omikron nepoužíval. 

Vedci zverejnili nečakané odhalenie
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

Nový, údajne zmiešaný variant objavil tím vedcov Cyperskej univerzity pod vedením profesora biologických vied Leondiosa Kostrikisa, ktorý ho aj pomenoval. Dosiaľ malo byť odhalených na Cypre 25 prípadov nákazy deltakronom, ktorý podľa Kostrikisa obsahuje proteínové štruktúry dvoch predošlých variantov. Ako povedal v nedeľu pre stanicu Sigma TV, myslí si, že sa voči nemu presadí skôr aktuálne dominujúci omikron.

DPA pripomenula, že aj jeden z členov gréckej vládnej pandemickej komisie Gkikas Magiorkinis si myslí, že Kostrikisove závery sú pravdepodobne nesprávne. "Prvotné analýzy ukazujú, že ide o technickú chybu laboratória," napísal na Twitteri. Samotný Kostrikis však aj v pondelok trval na svojich záveroch. 

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/np/ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články