°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Vedci zistili, kto je najnáchylnejší sa nakaziť KORONAVÍRUSOM: Sú to ľudia s touto krvnou skupinou

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
01.10.2020 08:10

SUNNYVALE - Americká biotechnologická spoločnosť 23andMe zverejnila ešte v júni predbežné výsledky svojej štúdie, ktoré naznačovali, že ľudia s krvnou skupinou O majú menšiu pravdepodobnosť nákazy novým koronavírusom. Len nedávno boli v tejto súvislosti publikované ďalšie údaje, ktoré nepotvrdzujú koreláciu iba medzi možnosťou infekcie a krvnou skupinou, ale aj príslušnosťou k rase.


Spoločnosť 23andMe sídliaca v Kalifornii už v júni naznačila, že ľudia s krvnou skupinou O majú o 9 až 18 percent menšiu pravdepodobnosť nakaziť sa koronavírusom než ostatní. Odborníci nedávno analyzovali údaje od 750 000 pacientov a zistili tak, že najmenej odolnou krvnou skupinou je skupina A. Výskum síce ešte nebol ukončený, firma ale už teraz zverejnila spracované dáta. Vedci odhalili nielen veľkú súvislosť medzi krvnou skupinou a náchylnosťou na COVID-19, ale aj na jeho závažnosť. Potvrdená bola aj korelácia medzi príslušnosťou k rase, podľa ktorej patria Afroameričania a Latinoameričania k najviac ohrozenej skupine. 

Vedci zistili, kto je
Zdroj: Getty Images

Aj po rozšírení počtu účastníkov prieskumu sa potvrdilo, že krvná skupina A je najnáchylnejšia na ochorenie COVID-19, zatiaľ čo u krvnej skupiny O je najmenšie riziko infekcie. Nepodarilo sa však preukázať súvislosť medzi krvnou skupinou a závažnosťou alebo pravdepodobnosťou úmrtia v súvislosti so SARS-CoV-2. Štúdia tiež naznačuje, že ochorenie COVID-19 sa v porovnaní s belochmi viac vyskytuje u černochov a Latinoameričanov. U pozitívne testovaných Afroameričanov bola až dvakrát väčšia pravdepodobnosť hospitalizácie v nemocnici ako u ľudí bielej rasy.

Je tu prvý potvrdený prípad pacienta, u ktorého sa po infekcii COVID-19 vyvinula nevyliečiteľná choroba

"Inými slovami, rasa a etnická príslušnosť stále vystupujú ako významný rizikový faktor ochorenia COVID-19 a súvisia s najťažšími príznakmi, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu," uviedla členka výskumného tímu Janie Sheltonová. Je však potrebné uviesť, že ešte stále ide o malý výskum a v súvislosti s možnosťou nákazy musia byť zohľadnené aj ďalšie faktory. Takže rovnako opatrní musíme byť všetci bez ohľadu na krvnú skupinu rasovú príslušnosť. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články