°C

Streda, 5. august 2020. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Vedci upozorňujú: Ak si vyrábate rúška doma, mali by ste vedieť jednu vec, musíte ju dodržať

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
včera o 08:33

WASHINGTON - Podomácky vyrobené látkové rúška by mali mať minimálne dve vrsty, lepšie sú ale tri. Jedine tak môžu pomôcť zabrániť šíreniu kvapôčiek z nosa a úst. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v časopise Thorax, z ktorej citovala americká CNN.


Pozor, ak cítite tento smrad! Môže ísť o varovný signál prítomnosti koronavírusu

Vírusové kvapôčky sa vytvárajú počas kašľa, kýchania alebo hovorenia. Ochrana tváre znižuje pravdepodobnosť rozšírenia koronavírusu od tých, ktorí sa už nakazili. Celosvetový nedostatok ochranných prostriedkov počas pandémie primäl niektoré zdravotné úrady, aby ľuďom odporučili používanie podomácky vyrobených rúšok ako alternatívy k ochranným chirurgickým rúškam. V tejto súvislosti odborníci odporúčajú použitie niekoľkých druhov materiálov. 

Vedci upozorňujú: Ak si
Zdroj: Getty Images

Tím austrálskych vedcov sa nedávno rozhodol porovnať účinnosť jednovrstvových a dvojvrstvových látkových rúšok (vyrobených z bavlnenej tkaniny) s trojvrstvovým chirurgickým rúškom. Pri svojich pokusoch sledovali, ako sa kvapôčky šíria vo vzduchu, keď ľudia hovoria, kašlú alebo kýchajú a majú pritom rôzne druhy rúšok. Zistili, že najúčinnejšie v zastavení šírenia infekcie bolo trojvrstvové chirurgické rúško, i keď aj jednovrstvové látkové rúško dokázalo znížiť počet kvapôčok vyprodukovaných pri hovorení. Dve vrstvy boli ale omnoho lepšie. 

Vedci upozorňujú: Ak si
Zdroj: Getty Images

Experti poznamenali, že počet vrstiev je len jedným z dôležitých faktorov súvisiacich s účinnosťou rúška. Tými ďalšími sú použitý materiál, dizajn rúška aj to, ako sedí na tvári. A rovnako hrá rolu aj frekvencia prania tvárovej ochrany. Pravidlo, že čím viac vrstiev, tým väčšia je ochrana, ale platí, uzavreli austrálski výskumníci. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články