Vedci objavili zvyšky prehistorického monštra: Šokovalo ich, čo našli v jeho útrobách | Topky.sk

Nedeľa, 18. august 2019. Meniny má Elena, Helena, zajtra Lýdia.

Vedci objavili zvyšky prehistorického monštra: Šokovalo ich, čo našli v jeho útrobách

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Youtube/thrive tour
18.01.2019 14:43

KÁHIRA - Rozbor kostí basilosaura, ktoré boli spolu s ostatnými pozostatkami nájdené neďaleko egyptskej Káhiry, potvrdil, že tento druh vyhynutej veľryby nemal problém zaútočiť ani na iné obrovské veľryby. Nemecký výskumný tím informoval verejnosť o výsledkoch svojej štúdie v časopise PLOS ONE.


Analýza potvrdila, že išlo o mimoriadne agresívneho predátora útočiaceho aj na obrovské veľryby. Doteraz sa predpokladalo, že veľryba, kedysi mylne považovaná za morského plaza, sa živila najmä drobnými rybami žijúcimi v teplých vodách eocény. Až neskôr tento druh zaradili na zoznam vyhynutých veľrýb a ako potvrdili výsledky spomínanej štúdie, bol mimoriadne agresívny. 

Ilustračné foto
Vedci objavili zvyšky prehistorického
Zdroj: Youtube/Prof. Dr. Sc. Norman Ali Bassam Ali Taher Khalaf

Basilosaurus si schuti zahryzol napríklad do dorudona. Práve kosti tejto prehistorickej veľryby boli totiž ukryté v útrobách objaveného jedinca a zubami prerazená lebka obete naznačuje, že bola ulovená agresívnym spôsobom. "Toto všetko dokazuje, že predátor svoju obeť ulovil a nešlo teda iba o dojedanie nejakých uhynutých zvyškov," okomentovala výsledky výskumu doktorka Manja Vossová z Prírodovedeckého múzea v Berlíne.

Strašidelný objav prehistorických kostier: Bojovníka zavraždili viackrát, mohol byť upírom

Najviac pozostatkov obete bolo nájdených v telesnej dutine dravca. Okrem dorudona šlo o kosti ďalších druhov menších rýb. Vedci uviedli, že takýmto útočným správaním sa v súčasnosti vyznačuje najmä kosatka dravá. Hoci jej veľkosť dosahuje iba polovicu veľkosti vyhynutého basilosaura, systematickou skupinovou prácou nemá problém zlikvidovať ani oveľa väčšieho vorvaňa tuponosého.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články