Denník Anny Frankovej ukrýval nemravné tajomstvá: Toto chcela zavraždená židovka ukryť pred svetom | Topky.sk

Sobota, 15. december 2018. Meniny má Ivica, zajtra Albína.

Denník Anny Frankovej ukrýval nemravné tajomstvá: Toto chcela zavraždená židovka ukryť pred svetom

Anna Franková
Anna Franková
Zdroj: TASR/AP
17.05.2018 14:55

AMSTERDAM - Holandským výskumníkom sa po dlhých desaťročiach bezvýsledného úsilia konečne podarilo rozlúštiť stránky z denníku Anny Frankovej, ktorých obsah bol doteraz neznámy. Ako vysvitlo, toto čítanie je poriadne pikantné, pretože obsahuje intímne detaily zo života dievčiny, ktorá zahynula v koncentráku.


Autorka ich totiž sama prelepila lepiacou páskou. Stránky podľa výskumníkov obsahujú štyri vtipy o sexe, ktoré sama Anna označuje za "neslušné", a zopár úvah tiež spojených s touto problematikou. "Nikto, kto bude čítať tieto pasáže, sa nebude môcť ubrániť úsmevu," hovorí riaditeľ holandského Inštitútu pre štúdiá vojny, holokaustu a genocídy Frank van Vree. "Je z nich jasné, že Anna, popri svojom talente, bola v prvom rade úplne normálnym dievčaťom," dodáva.

Urývok z denníka Anny
Zdroj: TASR/AP Photo/Peter Dejong

Anna, v tom čase trinásťročné židovské dievča ukrývajúce sa pred nacistami v Amsterdame, na "tajných" stránkach vo svojom denníku okrem iného píše, že keď dievča dostane vo veku okolo 14 rokov prvú menštruáciu, "je to znamenie, že je zrelá na to, aby mala vzťahy s mužmi, no, samozrejme, nerobí to, až kým sa nevydá". Na inom mieste Anna píše o prostitúcii: "Všetci muži, ak sú normálni, chodia za ženami. Ženy tohto typu ich oslovujú na ulici a potom idú spolu. V Paríži na to majú veľké domy - tatino tam bol."

Denník Anny Frankovej ukrýval
Zdroj: TASR/AP

Anna si zapísala tieto poznámky 28. septembra 1942, zhruba tri mesiace po tom, ako sa jej rodina začala skrývať pred nacistami v tajnej časti amsterdamského domu. V auguste 1944 ich nacisti objavili a poslali do koncentračných táborov. Anna zahynula v koncentračnom tábore Bergen-Belsen vo veku 15 rokov, podľa všetkého na týfus. Jediným z rodiny, kto druhú svetovú vojnu prežil, bol Annin otec Otto Frank. Po návrate do Amsterdamu našiel denník svojej dcéry, ktorý s pomocou rodinných priateľov vydal a ktorý sa stal jednou z najznámejších kníh minulého storočia.


Galéria

Anna Franková Urývok z denníka Anny

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články