Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Štúdia odhalila znepokojivú hrozbu: Toto jeme? Otrasný výsledok skúmania morských rýb

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
15.03.2018 12:07

LONDÝN - V telách takmer troch štvrtín rýb, ktoré žijú v hlbinách oceánu, našli vedci plastové častice. Uviedla to štúdia, ktorá vychádza z prieskumu 233 rýb vylovených v severovýchodnej časti Atlantiku v hĺbke až 600 metrov, publikovaná vydavateľstvom Frontiers in Marine Science.


Vedci zverejnili desivú štúdiu: S vodou pijeme aj obrovské množstvo jedovatých plastov

Mnohé ryby prehltli aj niekoľko drobných častí plastu a napríklad v žalúdku 4,5 centimetrov dlhej rybky z čeľade lampovníkovitých vedci objavili 13 kúskov. Celkovo bolo vo vnútornostiach rýb nájdených 452 úlomkov plastov, a teda v priemere 1,8 kusu na rybu.

Vedci zistili, že plast prehltlo 73 percent rýb, čo je jeden z najväčších ohlásených výskytov vo svete. Skúmané druhy sú dôležitým zdrojom potravy pre mnoho veľkých dravcov, ako sú delfíny, tulene, tuniaky a morské vtáky.

Štúdia odhalila znepokojivú hrozbu:
Zdroj: thinkstock.com

Kontaminácia môže predstavovať hrozbu aj pre ľudské zdravie, pretože sa dostáva do potravinového reťazca. Ryby vstrebali tiež znečisťujúce chemikálie, ktoré sa na plasty buď nalepili v mori, alebo pochádzajú už z výroby.

Vedci preskúmali takisto povrchové vody Atlantického oceánu, z testov 2400 litrov zistili koncentráciu 14 kúskov plastov na 100 litrov vody. Plasty nájdené v rybách boli veľmi podobné tým v povrchových vodách. Deväťdesiat osem percent mikroplastu v rybách a 99 percent plastov objavených vo vzorkách vody boli klasifikované ako vlákna, zvyšok tvoria sploštené časti plastických hmôt.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články