Odporné odhalenie vedcov: Nikdy nejedzte z taniera, na ktorom pristane mucha! | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Odporné odhalenie vedcov: Nikdy nejedzte z taniera, na ktorom pristane mucha!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
29.11.2017 22:40

WASHINGTON - Ak na vašom starostlivo pripravenom jedle zrazu pristane mucha, je dosť pravdepodobné, že ju len odoženiete, ale nebudete si veľmi lámať hlavu nad tým, či pochúťku, na ktorú ste sa tak tešili ešte vložíte do úst. Niektorí vedci sú však presvedčení o tom, že robíte chybu, pretože tento hmyz podľa novej štúdie prenáša oveľa viac chorôb, než sa pôvodne myslelo.


Vedci raz a navždy vyvrátili konšpirácie o pavúkoch: Toľkoto ich zjeme počas spánku

Výskumníci z Pennsylvánskej štátnej univerzity, singapurskej Technologickej univerzity Nanyang a Federálnej univerzity v Rio de Janeiro študovali mikrobiómy 116 múch domácich a múch mäsiarok z troch rôznych kontinentov. Zistili, že ich nohy a krídla sú plné stoviek rôznych druhov baktérií, ktoré sa na ne častokrát nalepili po tom, čo pristáli na zdochlinách či fekáliách.

V štúdii, publikovanej v časopise Scientific Reports, sa uvádza, že išlo o baktérie, ktoré sú pre ľudí škodlivé. Napríklad Helicobacter pylori, patogén často spôsobujúci vredy v čreve. Bolo taktiež zistené, že muchy v meste prenášajú viac baktérií ako tie vo vidieckych oblastiach.

Odporné odhalenie vedcov: Nikdy
Zdroj: thinkstockphotos.com

Profesor Donald Bryant z Pennsylvánskej štátnej univerzity povedal, že táto štúdia ľudí naozaj prinúti premýšľať dvakrát o tom, či by skonzumovali zemiakový šalát, na ktorý im pri pikniku sadne mucha.

Verí, že ide o mechanizmus prenosu patogénov, ktorý predstavitelia verejného zdravotníctva prehliadli a muchy môžu prispievať k ich rýchlemu prenosu v prípadoch vypuknutia choroby. Baktérie v podstate využívajú krídla a muchy nôh ako spôsob prepravy. A ak prežijú cestu, rastú a rozširujú sa na novom povrchu.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články