°C

Utorok, 2. marec 2021. Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila.

Po 17 rokoch budovania otvoria megatunel pod Alpami: Najdlhší na svete, VIDEO zvnútra

Vo vnútri tunela
Vo vnútri tunela
Zdroj: YouTube
25.05.2016 13:00

ZÜRICH - Po dlhých sedemnástich rokoch výstavby sa budúci týždeň chystajú otvoriť megatunel vedúci cez švajčiarske Alpy. So svojimi viac ako 56 kilometrami ide o najdlhší tunel svojho druhu na svete. Do veľkej miery uľahčí dopravu medzi Švajčiarskom a Talianskom.


Tunel nazvaný Gotthard Base Tunnel značne uľahčí železničnú dopravu vo Švajčiarsku a Taliansku a ľudia sa ho už nevedia dočkať. Nachádza sa v Gotthardskom masíve v hĺbke viac ako dva kilometre.

Prvotná myšlienka na výstavbu tunela sa objavila už v roku 1947, no konštrukčné práce začali až v roku 1997. Tvoria ho dva samostatné tunely spájajúce mesto Erstfeld v kantóne Uri s Bodiom v kantóne Ticino na juhu Švajčiarska. Testovacie jazdy vlakov odštartujú budúcu stredu (1. júna), pričom prví cestujúci sa cez tunel prepravia pravdepodobne v decembri. 

Celkové náklady na výstavbu tunela sa odhadujú na 10,6 miliardy eur. Výstavba bola náročná, pretože oblasť, v ktorej prebiehala, má veľmi členitý terén. Muselo byť kvôli tomu odstrelených 28,2 milióna ton horskej skaly. V tuneli, ktorý bude spájať aj také významné mestá ako Miláno a Zürich či Rotterdam a Antverpy, bude rýchlosť vlakov dosahovať 250 kilometrov za hodinu. 

Gotthardský tunel má viacero výhod - uľahčí a zredukuje prepravný čas medzi severom a juhom a taktiež zníži znečistenie vzduchu. Eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová sa o tuneli vyjadrila ako o "dare z nebies pre Európu". Vďaka svojej dĺžke sa stane rekordným. Predtým bol najdlhším tunelom Seikan v Japonsku s dĺžkou takmer 54 kilometrov, nasledoval ho Eurotunel pod Lamanšským prielivom spájajúci Anglicko a Francúzsko, ktorý meria 50 kilometrov. Slávnostného otvorenia tunela sa má budúci týždeň popri švajčiarskych predstaviteľoch zúčastniť aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Francois Hollande a taliansky premiér Matteo Renzi.  


Nástroje k článkuZDROJ: npFoto a
VIDEO: Youtube/SRF DOK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články