Osobnosť roka je podľa TIME pápež: Na hlave mu urobili čertovské rožky! | Topky.sk

°C

Sobota, 18. január 2020. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Osobnosť roka je podľa TIME pápež: Na hlave mu urobili čertovské rožky!

Pápež František s rožkami
Pápež František s rožkami
Zdroj: Foto: TIME
11.12.2013 17:58

NEW YORK - Víťazom tohtoročnej ostro sledovanej prestížnej ankety o titul Osobnosť roka amerického týždenníka Time sa v stredu podľa očakávania stal pápež František. Na titulke časopisu sa však zostavovatelia poriadne sekli. Podaril sa im azda neodpustiteľný husársky kúsok a pápežovi nechtiac prirobili na hlave rožky. Po zverejnení titulnej strany časopisu na webe sa roztočil kolotoč žartov a vtipných poznámok.


Vaše tipy

V ankete o titul Osobnosť roka amerického týždenníka Time rozhodli editori a redaktori prestížneho magazínu. Hlava katolíckej cirkvi mala podľa nich v roku 2013 najväčší vplyv na svetové politické, ale aj mediálne dianie. František podľa Time "priniesol pápežstvo na ulicu".

"Počas deviatich mesiacov v úrade sa dostal do centra diskusií našej doby: o bohatstve, chudobe, čestnosti, spravodlivosti, transparentnosti, modernosti, globalizácii, úlohe žien, povahe manželstva a lákadlách moci," zdôvodnila udelenie prestížneho titulu šéfredaktorka Time Nancy Gibbsová a dodala: „Len málokedy na seba nový hráč na svetovej scéne upriami pozornosť tak rýchlo - či už ide o mladých, starých, veriacich alebo cynikov."  

Po zverejnení titulnej strany časopisu sa však na webe rozprúdila búrlivá debata. Pápež je totiž nechtiac zobrazený s rožkami na hlave. Trapas vznikol tak, že si zostavovatelia zrejme nevšimli nešťastné umiestnenie hlavy pápeža pred písmenom M, ktoré tvorí súčasť pomenovania magazínu.

Osobnosť roka je podľa
Zdroj: Foto: TIME

K tohtoročným horúcim favoritom okrem Františka patril aj analytik Edward Snowden, ktorý zverejnil tajné dokumenty týkajúce sa americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a vyvolal diplomatickú roztržku medzi európskymi a americkými politikmi.

A kto je podľa vás osobnosť roka 2013 za Slovensko? Napíšte nám svoje tipy na tipy@topky.sk a my uverejníme rebríček vami zostavených slovenských osobností.

Time začal tradíciu zverejňovania najvplyvnejšej osobnosti v roku 1927, vtedy pod názvom Muž roka. Titul vtedy získal Charles Lindbergh, ktorý ako prvý človek uskutočnil nepretržitý let ponad Atlantický oceán. Medzi najvplyvnejšími obdobnosťami boli americkí prezidenti alebo niekdajší najbohatší človek sveta a bývalý šéf spoločnosti Microsoft Bill Gates, ale tiež symbolickejší víťazi ako v roku 2011 "protestujúci" alebo v roku 1960 "americkí vedci". V roku 1938 bol podľa časopisu Time osobnosťou roka Adolf Hitler a v roku 1942 Josif Visarionovič Stalin.

František je tretím pápežom, ktorý prestížny titul získal. V roku 1962 sa to podarilo Jánovi XXIII a v roku 1994 Jánovi Pavlovi II.


Galéria

pápež František s rožkami

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, miš
FOTO: TIME

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články